Özel Yay İmalatı: Alıcıların Sorduğu Malzeme, Tolerans ve Yorulma Ömrü Soruları
Özel yay siparişi verdiğinizde başarıyı belirleyen üç soru malzeme seçimi, ulaşılabilir tolerans ve yorulma ömrü tahminidir. Doğrudan cevap şudur: çalışma sıcaklığına ve korozyon ortamına göre bir malzeme seçin, DIN 2095 veya ASTM A228 standartlarına göre toleransları belirtin (yük için tipik olarak +/- %5 ve serbest boy için +/- %2) ve düzeltilmiş yorulma sınırını kullanarak yorulma ömrünü hesaplayın; piyano teli için bu değer 10^7 çevrimde çekme mukavemetinin yaklaşık %45'idir. Bu makale, yayları doğru şekilde belirlemeniz ve saha arızalarını önlemeniz için ihtiyaç duyduğunuz mühendislik verilerini sağlar.
Çalışma Ortamına Göre Malzeme Seçimi
Malzeme seçimi, yayınızın maksimum gerilmesini, sıcaklık aralığını ve korozyon direncini belirler. 120°C'nin altındaki genel endüstriyel kullanım için ASTM A228 piyano teli (%0,80-0,95 karbon), 0,5 ila 6,0 mm tel çapları için 2300 ila 2700 MPa arasında değişen en yüksek çekme mukavemetini sunar. 120°C'nin üzerindeki sıcaklıklar için krom silisyum (ASTM A401), 250°C'ye kadar iyi bir gevşeme direnci korur ve maksimum çalışma sıcaklığı 260°C'dir. Korozyonlu ortamlar veya gıda teması için paslanmaz çelik 302 (ASTM A313), 290°C'ye kadar yeterli mukavemet sağlar ancak daha düşük bir maksimum gerilmeye sahiptir, tipik olarak piyano telinin %55'i kadardır. Inconel X-750, 300°C'nin üzerindeki sıcaklıklar için gereklidir ve 540°C'de oda sıcaklığındaki mukavemetinin %75'ini korur.
Yay oranını ve gerilmesini yeniden hesaplamadan malzemeleri değiştirmeyin. Yaygın bir hata, korozyonu çözmek için 302 paslanmaz çeliği piyano teliyle değiştirmektir; bu, izin verilen gerilmeyi %20 azaltır ve daha büyük bir tel çapı veya artırılmış sarım sayısı gerektirir. 80°C'nin altındaki kuru ortamlarda maliyete duyarlı uygulamalar için sert çekilmiş çelik tel (ASTM A227) kabul edilebilir ancak piyano telinden %15 daha düşük yorulma mukavemetine sahiptir. Jenerik ticari adlar yerine malzemeyi ASTM kalitesine göre belirtmenizi öneririz; bu, tutarlı ısıl işlem tepkisi sağlar.
Tolerans Sınıfları ve Ulaşılabilir Hassasiyet
Tolerans tek bir sayı değildir; yay indeksine (D/d), tel çapına ve yükü, oranı veya serbest boyu kontrol edip etmediğinize bağlıdır. Basma yayları için DIN 2095 Sınıf 2 (standart) yükte +/- %10'a izin verirken, Sınıf 1 (hassas) +/- %5'e izin verir. Pratikte BQUQ, CNC sarma ve gerilim giderme stabilizasyonu kullanarak 1,0 mm'nin üzerindeki tel çapları için yükte +/- %3 tutabilir, ancak bu birim maliyete %8-12 ekler. Serbest boy toleransı daha sıkıdır: Sınıf 1 için +/- %1,5, Sınıf 2 için +/- %3, minimum +/- 0,15 mm ile.

Uzama yayları için ilk gerilim toleransı kontrol edilmesi en zor olanıdır, tipik olarak belirtilen değerin +/- %10'u kadardır. Burulma yayları, bacaklar arasındaki açısal ilişkinin kontrolünü gerektirir; 3 mm altındaki teller için bunu +/- 2 derece tutarız. Ulaşılabilir tolerans ayrıca aktif sarım sayısına da bağlıdır: 3'ten az aktif sarıma sahip yaylar standart toleransa getirilemez çünkü oran sarım sayısıyla üstel olarak değişir. Aşağıdaki tablo, yaygın yay tipleri için tipik tolerans değerlerini gösterir:
| Yay Tipi | Parametre | Standart Tolerans (DIN 2095 Gr.2) | Hassas Tolerans (DIN 2095 Gr.1) | BQUQ Kapasitesi |
| Basma | Serbest Boy | +/- %3 veya +/- 0,3 mm | +/- %1,5 veya +/- 0,15 mm | +/- %1 veya +/- 0,1 mm |
| Basma | Sehimde Yük | +/- %10 | +/- %5 | +/- %3 |
| Uzama | İlk Gerilim | +/- %15 | +/- %10 | +/- %8 |
| Burulma | Açısal Konum | +/- 3 derece | +/- 2 derece | +/- 1,5 derece |
| Burulma | Açıda Tork | +/- %10 | +/- %5 | +/- %4 |
Yorulma Ömrü Hesaplaması ve Test Doğrulaması
Yorulma ömrü, yalnızca ortalama gerilmeyle değil, alternatif gerilme aralığıyla belirlenir. Maksimum sehimenin %20'si ile %80'i arasında çalışan bir yay için alternatif gerilme, maksimum gerilmenin %30'udur. Goodman diyagramını kullanarak, piyano teli için 10^7 çevrimde düzeltilmiş yorulma sınırı, minimum çekme mukavemetinin yaklaşık %45'idir. 2300 MPa çekme mukavemetine sahip 2,0 mm piyano teli yayı için yorulma sınırı 1035 MPa'dır. Uygulamanız 10^6 çevrim gerektiriyorsa, izin verilen gerilme çekme mukavemetinin %55'ine veya 1265 MPa'ya yükselir. Bilyalı dövme, yüzeyde basma artık gerilmesi oluşturarak yorulma ömrünü %20-30 artırır ve 10^5 çevrimi aşan her yay için bunu öneririz.
Güvenlik açısından kritik yaylar için yalnızca hesaplanan değerlere güvenmeyin. 10^6 çevrim için 5 Hz'de bir yay yorulma test cihazında prototip testi öneriyoruz; bu yaklaşık 55 saat sürer. Yüksek hacimli üretim için, her 50. parçayı kontrol ederek sehimde yük üzerinde istatistiksel proses kontrolü uyguluyoruz. Bir yorulma testinin maliyeti tipik olarak yay tasarımı başına 300-800 USD'dir; bu, arızanın saatte 500 USD'yi aşan duruş süresine neden olduğu durumlarda haklı çıkar. Yüzey kusurları erken yorulma arızasının birincil nedenidir; bu nedenle, 1,5 mm'nin üzerindeki tel çaplarına sahip yaylar için Ra 0,8 mikrometre veya daha iyi bir yüzey kalitesi belirtin.
Üretim Sürecinin Yay Kalitesine Etkisi
Sarma yöntemi, artık gerilmeyi ve boyutsal tutarlılığı belirler. CNC sarma (mandrelsiz) daha sıkı toleranslar üretir ve 0,2 ila 12 mm arasındaki teller için uygundur; küçük yaylar için maksimum sarma hızı dakikada 150 parçadır. 12 mm'nin üzerindeki teller veya hızla sertleşen Inconel gibi alaşımlar için sıcak sarma gereklidir. Sarmadan sonra gerilim giderme zorunludur: piyano teli için 230-260°C'de 30 dakika, krom silisyum için 370-420°C ve paslanmaz çelik için 480-540°C. Yanlış gerilim giderme sıcaklığı, ya eksik gevşemeye (sürüklenmeye neden olur) ya da aşırı temperlemeye (çekme mukavemetini %10 azaltır) yol açar.

Basma yayı uçlarının taşlanması, diklik ve yük doğruluğu için gereklidir. Serbest boyun ortalama çapa oranı 1,5'in üzerinde olan yaylar için, ortalama çapın mm'si başına 0,002 mm düzlük elde etmek üzere her iki ucu da taşlıyoruz. Ön gerilim veya skragging (blok yüksekliğine sıkıştırma), faydalı artık gerilme oluşturmak ve boyutları stabilize etmek için tüm basma yayları için önerilir. Bu işlem maliyete %0,5-1 ekler ancak ilk çalışma çevrimi sırasında yük gevşemesini %30-50 azaltır. Maksimum yorulma ömrü gerektiren yaylar için bilyalı dövme (yoğunluk 0,15-0,25 A) ve ön gerilim kombinasyonunu öneriyoruz.
Maliyet Faktörleri ve Teslim Süresi Hususları
Özel bir yayın fiyatı malzeme maliyeti (%30-40), takım ve kurulum (%20-25), ısıl işlem ve bitirme (%15-20) ve muayene (%10-15) tarafından belirlenir. Tipik bir basma yayı için, 2,0 mm piyano teli, 20 mm serbest boy, 5 aktif sarım, 1.000 adette birim fiyat yaklaşık 0,35-0,55 USD'dir. 10.000 adette fiyat 0,18-0,28 USD'ye düşer. Hassas tolerans (Sınıf 1), Sınıf 2'ye göre %15-25 ekler. Bilyalı dövme, boyuta bağlı olarak parça başına 0,05-0,10 USD ekler. Yeni bir tasarım için takım maliyeti 150-400 USD arasında değişir ve 5.000 adedin üzerindeki siparişlerde bu ücret alınmaz.
Prototipler için teslim süresi, malzeme tedariki ve gerilim giderme dahil 3-5 iş günüdür. Standart üretim serileri (1.000-50.000 adet) 10-15 iş günü gerektirir. 100.000 adedin üzerindeki büyük siparişler veya egzotik malzemeler (Inconel, Elgiloy) 20-25 iş günü gerektirir. Kritik uygulamalar için %5-10 yedek yay sipariş etmenizi öneririz; çünkü değiştirme teslim süresi genellikle orijinal siparişten daha uzundur. Yıllık hacim sözleşmeleri için malzemenizi depolayabilir ve teslim süresini 7 iş gününe indirebiliriz.
Yaygın Şartname Hataları ve Bunlardan Kaçınma Yolları
Yay çizimlerinde en sık yapılan hata, çalışma sehim aralığını tanımlamadan yalnızca serbest boy ve tel çapını belirtmektir. Bu, üreticiyi yorulma sınırını aşabilecek gerilme seviyelerini varsaymaya zorlar. Her zaman şunları belirtin: tel çapı, ortalama sarım çapı, toplam sarım sayısı, serbest boy, blok yüksekliği ve iki farklı sehimde yük. Uzama yayları için ilk gerilimi ve maksimum uzama boyunu belirtin. Burulma yayları için belirli bir açısal sehimde torku ve sarım yönünü belirtin.

Bir diğer yaygın hata, yay oranını yük ile karıştırmaktır. Yay oranı (N/mm), yük-sehim eğrisinin eğimidir; belirli bir yükseklikteki yük ise mutlak bir değerdir. Her ikisinin de belirtilmesini öneririz, ancak yalnızca biri verilirse diğerini hesaplar ve üretimden önce onaylarız. Son olarak, gerekenden daha sıkı bir yüzey kalitesi belirtmeyin. Ayna cilası (Ra 0,2) maliyeti %30 artırır ancak yay korozif bir ortamda çalışmadığı sürece temiz taşlanmış yüzeye (Ra 0,8) göre yorulma avantajı sağlamaz.
Yay Alıcıları için Pratik Öneriler
Maksimum güvenilirlik ve en düşük toplam maliyet için şu adımları izleyin. İlk olarak, tedarikçiyle iletişime geçmeden önce çalışma sıcaklığı aralığını ve ortamı (nem, kimyasallar) tanımlayın. İkinci olarak, yay indeksi formülünü kullanarak maksimum ve minimum çalışma gerilmesini hesaplayın; maksimum gerilmenin çekme mukavemetine oranı %45'i aşarsa, tel çapını artırın veya daha yüksek kalite bir malzeme seçin. Üçüncü olarak, üreticiden çevrim sayısı ve istenen güven düzeyi (tipik olarak 10^6 çevrimde %90 sağkalım) dahil olmak üzere bir yorulma ömrü tahmini isteyin. Dördüncü olarak, prototipleri tam son bitirme ile (bilyalı dövülmüş veya değil) sipariş edin ve bunları yalnızca bir yay test cihazında değil, gerçek montajınızda test edin.
Güvenlik uygulamalarında kullanılan yaylar için her zaman bir malzeme sertifikası (EN 10204 3.1) isteyin. Bu sertifika, tel partisinin kimyasal bileşimini ve mekanik özelliklerini doğrular. Yüksek hacimli üretim için yük ve serbest boy üzerinde bir yetenek çalışması (Cpk değeri) isteyin. 1,33'ün üzerindeki bir Cpk, kararlı bir prosesi gösterir. Son olarak, toplam sahip olma maliyetini göz önünde bulundurun: 100.000 çevrimlik bir uygulamada 10.000 çevrimden sonra arızalanan daha ucuz bir yay, tam ömrü boyunca dayanan premium bir yaydan daha fazla duruş süresi ve değiştirme işçiliği maliyetine neden olur.
BQUUQ, 20 yılı aşkın süredir Çin'in Dongguan kentinde otomotiv, medikal ve elektronik endüstrilerine hizmet veren özel yaylar üretmektedir. CNC sarma, sıcak sarma, taşlama, bilyalı dövme ve tam yorulma testini kendi bünyemizde sağlıyoruz. Mühendislerimiz yay tasarımınızı ücretsiz olarak inceleyebilir ve bir iş günü içinde yorulma ömrü hesaplaması sağlayabilir. Doğru bir fiyat teklifi için çiziminizi malzeme, tolerans ve çevrim gereksinimleriyle birlikte gönderin. 12 saat içinde ayrıntılı bir fiyat teklifi ve teslim süresi ile yanıt veriyoruz. Şartnamelerinizi sc@bquq.com adresine e-posta ile gönderin veya bize WhatsApp'tan +86 13713157787 numarasından ulaşın. Yay tasarım kılavuzumuzu ve tolerans tablolarımızı indirmek için www.bquq.com adresini ziyaret edin.


