Kompresyon vs Torsiyon vs Ekstansiyon Yayları: Temel Farklar Açıklandı
Doğrudan Cevap
Basma, burulma ve çekme yayları arasındaki temel fark, mekanik enerjiyi nasıl emdikleri ve serbest bıraktıklarında yatar. Basma yayları eksenel itme kuvvetlerine direnir ve yük altında kısalır; burulma yayları dönme veya bükülme kuvvetlerine direnir; çekme yayları ise eksenel çekme kuvvetlerine direnir ve yük altında uzar. Hassas mühendislikte doğru tipin seçilmesi yük kapasitesini, yorulma ömrünü ve sistem güvenilirliğini belirler; yanlış yay seçimi yüksek gerilimli uygulamalarda 10.000 çevrim içinde erken arızaya neden olabilir.

Çalışma Prensibi ve Kuvvet Uygulaması
Her yay tipi, mekanik işi elastik deformasyon yoluyla potansiyel enerjiye dönüştürür, ancak uygulanan kuvvetin vektörü her birinde benzersizdir.
Basma yayları, bitişik sarımlar arasında hava boşluğu bulunacak şekilde tasarlanmış helisel sarımlardır. Eksenel bir basma yükü uygulandığında sarımlar birbirine itilerek enerji depolanır. En yaygın yay tipidir; supap mekanizmalarında, süspansiyon sistemlerinde ve mekanik salmastralarda kullanılır. BQUQ, 50 mm'ye kadar çaplar için ±0,05 mm hatve toleransı ve ±0,5 mm serbest boy toleransıyla basma yayları üretmektedir.
Burulma yayları, uçlarından uzanan kolları olan helisel sarımlardır. Yay ekseni etrafında tork uygulanarak çalışırlar ve sarımların daha sıkı sarılmasına veya çözülmesine neden olurlar. Gerilim, adından anlaşılacağı gibi burulma gerilimi değil, öncelikle teldeki eğilme gerilimidir. Bu yaylar menteşelerde, karşı ağırlık mekanizmalarında ve cırcırlarda kritik öneme sahiptir. Burulma yaylarımız, 90 derecelik hareket açısında ±1,5 derece açısal sapma doğruluğu elde eder.
Çekme yayları, serbest durumda bitişik sarımları birbirine temas eden sıkı sarılmış bobinlerdir. Eksenel çekmeye direnirler; bağlantı için kancalar, halkalar veya dişli uçlar bulunur. Enerjiyi, bobine yerleştirilmiş başlangıç gerilimi ile gerilerek depolarlar. BQUQ, başlangıç gerilimini belirtilen değerlerin ±%5'i içinde kontrol eder; bu, konveyör sistemlerinde ve garaj kapısı mekanizmalarında tutarlı ön yük için gereklidir.
Malzeme ve Üretim Karşılaştırması
Malzeme seçimi maksimum çalışma sıcaklığını, korozyon direncini ve maliyeti doğrudan etkiler. BQUQ, üç yay tipinde de aşağıdaki malzemeleri kullanır:
| Yay Tipi | Yaygın Malzeme | Maks. Çalışma Sıcaklığı | Tipik Tel Çapı | Birim Başına Nispi Maliyet | Standart Tolerans |
| Basma | EN 10270-1 DH Yay Çeliği | 120 °C | 0,5 - 12,0 mm | $0,05 - $2,50 | Yük ±%10, Serbest Boy ±0,5 mm |
| Burulma | EN 10270-1 SH Yağda Temperlenmiş | 150 °C | 0,3 - 8,0 mm | $0,08 - $3,80 | Açısal Sapma ±1,5 derece |
| Çekme | AISI 302 Paslanmaz Çelik | 250 °C | 0,2 - 10,0 mm | $0,10 - $4,20 | Başlangıç Gerilimi ±%5, Yük ±%10 |
| Basma | AISI 316 Paslanmaz Çelik | 300 °C | 0,5 - 10,0 mm | $0,15 - $5,00 | Yay Sabiti ±%5 |
| Burulma | AISI 316 Paslanmaz Çelik | 300 °C | 0,3 - 6,0 mm | $0,20 - $6,50 | Yay Sabiti ±%5, Kol Konumu ±1 mm |
| Çekme | EN 10270-1 DH Yay Çeliği | 120 °C | 0,5 - 8,0 mm | $0,06 - $3,00 | Serbest Boy ±1,0 mm |
200 °C üzerindeki yüksek sıcaklık ortamları için BQUQ, üç tip için de Inconel X-750 önerir; ancak bu, standart yay çeliğine kıyasla hammadde maliyetini yaklaşık 8 ila 12 kat artırır. Basma ve burulma yayları için yorulma ömrünü yüzde 40'a kadar iyileştirmek amacıyla kum püskürtme (shot peening) uygulanabilir; ancak 3 mm altı tel çaplarındaki çekme yayları için distorsiyon riski nedeniyle pratik değildir.

Yük Kapasitesi ve Sehim Karakteristikleri
Basma ve çekme yayları için milimetre başına Newton, burulma yayları için derece başına Newton-milimetre cinsinden ölçülen yay sabiti, kuvvet-sehim ilişkisini tanımlar.
Basma yayları, blok yüksekliğine ulaşılana kadar doğrusal bir yük-sehim eğrisi sergiler. İzin verilen maksimum sehim, sarım kilitlenmesini önlemek için mevcut hareketin yüzde 80'ini aşmamalıdır. Örneğin, serbest boyu 50 mm ve blok yüksekliği 30 mm olan bir basma yayının yüzde 80'de maksimum çalışma sehimi 16 mm'dir. BQUQ, dinamik uygulamalar için çekme mukavemetinin yüzde 45'i, statik uygulamalar için yüzde 60'ı oranında tasarım gerilimi önerir.
Çekme yayları, başlangıç gerilimini yendikten sonra da doğrusal davranış gösterir. Başlangıç gerilimi kritiktir; tipik olarak tam yük kapasitesinin yüzde 5 ila 15'i arasında değişir. Gerekli başlangıç gerilimi çok yüksekse, yay kancalarda akma yapabilir. Çekme yaylarının, tel malzemesi akma mukavemetinin yüzde 75'i oranında maksimum kanca gerilimi ile belirtilmesini öneriyoruz.
Burulma yayları, tork ile açısal sehim arasında doğrusal bir ilişkiye sahiptir. Bobin iç çapındaki gerilim konsantrasyonu önemlidir; yay indeksi 4 için gerilim, nominal eğilme geriliminden 1,35 kat daha yüksektir. Yay indeksi 8 için bu faktör 1,15'e düşer. BQUQ, gerilim ve üretilebilirliği dengelemek için burulma yaylarında yay indeksinin 5 ile 9 arasında tutulmasını önerir. Sert çekilmiş tel için sarım başına önerilen maksimum sehim 45 derecedir.
Boyutsal ve Tolerans Spesifikasyonları
Hassas toleranslar üç tip arasında önemli ölçüde değişiklik gösterir. Basma yayları için kritik boyutlar serbest boy, dış çap ve tel çapıdır. BQUQ, 25 mm dış çapın altındaki yaylar için dış çap toleranslarını ±0,1 mm olarak tutar. Çekme yayları için serbest boy ve kanca hizalaması kontrol edilmesi en zor olanlardır. Standart üretimde kanca hizalama toleransı ±2 derecedir ve CNC sarma ve şekillendirme ekipmanlarıyla elde edilebilir.
Burulma yayları, kol açılarının ve kol uzunluklarının hassas kontrolünü gerektirir. İki kol arasındaki açısal ilişki, 4 mm altındaki tel çapları için ±1 derece olarak tutulur. Daha büyük tel çaplarında, şekillendirme işlemindeki geri yaylanma farklılıkları nedeniyle tolerans ±2 dereceye gevşer.
| Parametre | Basma Yayı | Burulma Yayı | Çekme Yayı |
| Kritik Boyut | Serbest Boy | Kol Açısı | Başlangıç Gerilimi |
| Tipik Tolerans | ±0,5 mm | ±1,5 derece | Değerin ±%5'i |
| Yüzey Pürüzlülüğü Ra | 0,8 - 1,6 µm | 0,8 - 1,6 µm | 0,8 - 1,6 µm |
| Uç Tipi | Kapalı ve Taşlanmış | Düz Kesim | Tam Halka, Uzatılmış Kanca |
| Yorulma Ömrü (Dinamik) | 1.000.000 çevrim | 500.000 çevrim | 300.000 çevrim |
| Tipik Teslim Süresi | 3 - 5 gün | 5 - 7 gün | 4 - 6 gün |
Yüzey işlemi tüm tiplerde eşit şekilde uygulanır. Çinko veya nikel elektrokaplama, ASTM B117'ye göre tuz püskürtme testinde 96 saate kadar korozyon direnci sağlar. Sıkı kancalı çekme yayları için, sürekli yük altında ani kırılmaya neden olabilecek hidrojen gevrekliğini önlemek amacıyla elektrokaplama yerine elektroless nikel kaplama tercih edilir.

Pratik Seçim Kriterleri ve Mühendislik Önerileri
Montajınızdaki uygulanan kuvvetin yönüne göre yay tipini seçin. Bileşen itme kuvvetine maruz kalıyorsa basma yayı kullanın. Çekme kuvveti için çekme yayı kullanın. Dönme torku için burulma yayı kullanın. Bu bariz görünüyor, ancak tasarımcılar uç adaptörleri ekleyerek bir çekme uygulamasında basma yayı kullanmaya çalıştıklarında birçok arıza meydana gelir.
100.000 çevrimden fazla olan dinamik uygulamalar için aşağıdaki BQUQ mühendislik kurallarını göz önünde bulundurun:
Basma yayları için, dikeyliği ve eşit yük dağılımını sağlamak üzere kapalı ve taşlanmış uçlar kullanın. Aşırı gerilim konsantrasyonunu önlemek için yay indeksini 4'ün üzerinde belirtin. 10 m/s üzerindeki yüksek hızlı uygulamalarda yay salınımını (surging) göz önünde bulundurun; doğrusal olmayan hatve eklemek veya yay damperi kullanmak rezonans titreşimini azaltır.
Burulma yayları için sarım yönü önemlidir. Saat yönünde tork ile sağa sarılmış yaylar standarttır. Kollar, yük altında burkulmayı önlemek için uygun şekilde desteklenmelidir. Sehim sırasında yayı yönlendirmek için yay dış çapından yüzde 10 daha büyük bir mandrel çapı öneriyoruz.
Çekme yayları için, yayın elastik limitinin yüzde 85'inin üzerinde çalıştığı tasarımlardan kaçının. Kancalar en zayıf noktadır; arıza kanca büküm yarıçapında meydana gelir. Gerilimi dağıtmak için tel çapının en az 1,5 katı olan daha büyük bir kanca yarıçapı belirtin. 500 N üzerindeki ağır yükler için tam halka uç stili kullanın; çapraz halkadan daha büyük bir gerilim taşıma alanı sağlar.
Mühendisler için SSS Tarzı İpuçları
Her yay tipi için yay sabitini nasıl doğru ölçerim? Basma ve çekme yayları için, iki farklı sehimde yükü ölçün, yükleri çıkarın ve sehim farkına bölün. Burulma yayları için, iki farklı açısal konumda torku ölçün ve tork farkını radyan cinsinden açı farkına bölün.
Basma yayını çekme yayına dönüştürebilir miyim? Hayır. Uç konfigürasyonları, başlangıç gerilimi ve gerilim dağılımı temelden farklıdır. Basma yayının başlangıç gerilimi yoktur ve dikey yönlendirildiğinde kendi ağırlığı altında çöker.
BQUQ'da minimum sipariş adedi nedir? Standart ebatlar 500 adetten başlar. Sıkı toleranslı özel hassas yaylar, ekonomik üretim için minimum 2.000 adet gerektirir. 5 gün teslim süresiyle 50 adetlik prototip miktarları mevcuttur.
Sıcaklık yay performansını nasıl etkiler? Yay çeliğinin elastisite modülü 20 °C'den 200 °C'ye yaklaşık yüzde 3 azalır. Bu, yay sabitini orantılı olarak düşürür. 250 °C'de standart krom-vanadyum çeliği yük kapasitesinin yüzde 10'unu kaybeder. 300 °C üzerindeki sıcaklıklar için Inconel veya nikel bazlı süper alaşım kullanın.
Sonuç ve Teknik Destek
Basma, burulma ve çekme yayları arasında seçim yapmak, kuvvet vektörünün, alan kısıtlamalarının ve yorulma gereksinimlerinin net bir şekilde anlaşılmasını gerektirir. Basma yayları yüksek doğrusallıkla eksenel itme yüklerini yönetir, burulma yayları hassas açısal kontrolle dönme torkunu yönetir ve çekme yayları başlangıç gerilimiyle tutarlı çekme kuvveti sağlar. 200.000 çevrim üzeri zorlu uygulamalar veya 120 °C üzeri çalışma sıcaklıkları için malzeme ve proses uzmanlığına sahip bir yay üreticisine danışın. BQUQ, tüm yay uygulamaları için ücretsiz tasarım incelemesi ve arıza analizi sağlar.
BQUQ, özel basma, burulma ve çekme yayları için 12 saatte fiyat teklifi sunar. Çizimlerinizi, spesifikasyonlarınızı veya numune parçalarınızı sc@bquq.com adresine gönderin. Acil teknik danışma için mühendislik ekibimizle WhatsApp üzerinden +86 13713157787 numaralı telefondan iletişime geçin. Yay tasarım el kitabımızı ve tolerans tablomuzu indirmek için www.bquq.com adresini ziyaret edin. Tüm sorulara bir iş günü içinde yanıt veriyoruz; standart basma yayları için üretim teslim süreleri 3 günden başlar.


