CNC Yay Makinesi Rehberi: Hassas Sarma Teknolojisi Açıklandı
CNC yay makineleri, tel çapında ±0,01 mm ve serbest boyda ±0,05 mm tekrarlanabilir toleranslarla sarmal yaylar üretir; bu değerler tel kalitesine ve makine sınıfına bağlıdır. Modern servo tahrikli CNC sarmalama makineleri, 10 mm dış çapın altındaki basma yayları için dakikada 80 ila 120 parça üretim hızına ve standart takımlar için 15 dakikanın altında kurulum süresine ulaşır. Bu kılavuz, hassas yay tedarik eden mühendisler için sarmalama sürecini, makine seçim kriterlerini, maliyet faktörlerini ve kalite kontrol parametrelerini detaylandırır.
Tel Besleme ve Doğrultma Sistemleri
Sarmalama süreci tel besleme ve doğrultma ile başlar. CNC yay makineleri, iki düzlemli veya üç düzlemli doğrultucu grupları kullanır. İki düzlemli sistem dikey ve yatay eğriliği düzeltirken, üç düzlemli sistem 0,8 mm çapın üzerindeki yüksek karbonlu teller için burulma düzeltmesi ekler. Doğrultucu merdaneler tel sertliğiyle eşleşmelidir; 45 ila 52 HRC sertliğindeki yağda temperlenmiş krom silisyum tel için 3 ila 5 bar çalışma basıncına sahip karbür kaplı merdaneler kullanın. Besleme doğruluğu, hatve tutarlılığını doğrudan belirler. Enkoderli servo tahrikli besleme merdaneleri, tüketilen her 1000 mm tel için ±0,02 mm besleme uzunluğu doğruluğu sağlar. 0,5 mm altındaki tel çapları için, geri tepmeyi önlemek amacıyla dansöz kollu bir tel gergisi kullanın. Alaşımlı çelik tel için besleme hızı dakikada 20 ila 60 metre, paslanmaz çelik 302 için ise dakikada 40 ila 80 metre arasında ayarlanmalıdır.

Sarmalama Noktası Geometrisi ve Takım Kurulumu
Telin mandrel etrafında büküldüğü sarmalama noktası, yay çapını ve hatvesini belirler. Basma yayları için sarmalama noktası açısı, tel besleme eksenine göre 88 ila 92 derece arasında ayarlanır. 90 derecelik bir açı doğal bir hatve üretir; açıyı 92 dereceye çıkarmak hatveyi yüzde 3 ila 5 artırır. Mandrel çapı, yay indeksi (ortalama sarmal çapı bölü tel çapı) kullanılarak hesaplanmalıdır. Yay indeksi 5 ila 9 için, hedef iç çapın 1,02 ila 1,05 katı bir mandrel kullanın. Yay indeksi 4'ün altında için, geri esnemeyi telafi etmek amacıyla iç çapın 1,08 katı bir mandrel kullanın. Takım malzemeleri: 50.000 parçanın üzerindeki seriler için tungsten karbür, 10.000 parçanın altındaki kısa seriler için yüksek hız çeliği M42 kullanın. Tungsten karbür için takım aşınma oranı 100.000 çevrimde 0,005 mm iken, HSS 10.000 çevrimde 0,02 mm aşınır.
Servo Kontrol ve Programlama Parametreleri
Modern CNC yay makineleri 2 ila 6 servo eksen kullanır. Minimum konfigürasyon üç eksendir: tel besleme, sarmalama noktası radyal konumu ve hatve takımı eksenel konumu. Gelişmiş makineler bir kesme kamı ekseni ve bir mandrel geri çekme ekseni ekler. Programlama G-kodu veya özel CAM yazılımı kullanır. Temel parametreler: sarmal başına besleme uzunluğu, tel çevresi artı geri esneme için yüzde 1,5 ila 2,5'e eşittir. Örneğin, 2 mm tel ile 10 mm ortalama sarmal çapı, 31,4 mm artı 0,6 mm kompanzasyon besleme uzunluğu gerektirir. Hatve, hatve takımının devir başına eksenel hareketiyle kontrol edilir. Standart basma yayları için hatve takımı besleme hızını sarmal başına tel çapının 0,8 ila 1,2 katı olarak ayarlayın. Değişken hatveli yaylar için, gerilim yoğunlaşmasını önlemek amacıyla minimum 5 sarmal geçişi üzerinde doğrusal veya spline interpolasyon programlayın. Servo döngü kazancı, dakikada 60 parçanın üzerindeki hızlarda senkronizasyonu sağlamak için 200 ila 400 Hz arasında ayarlanmalıdır.

Malzeme Seçimi ve Isıl İşlem
Tel malzeme seçimi sarmalama hızını, takım ömrünü ve nihai mekanik özellikleri etkiler. Piyano teli (ASTM A228), 2300 ila 2600 MPa çekme mukavemetiyle 0,1 ila 3,0 mm çaplar için yaygındır. Yağda temperlenmiş krom silisyum (ASTM A401), 225 santigrat dereceye kadar sıcaklıklara dayanır ve supap yayları için kullanılır. Paslanmaz çelik 302 (ASTM A313) korozyona dayanıklıdır ancak maksimum servis sıcaklığı 150 santigrat derece ile daha düşüktür. Sarmalamadan sonra gerilim giderme zorunludur. Piyano teli için 260 ila 320 santigrat derecede 20 ila 30 dakika ısıtın; krom silisyum için 380 ila 420 santigrat derece kullanın. Paslanmaz çelik için 300 ila 350 santigrat derecede ısıtın. Bu sıcaklıkları aşmayın, çünkü aşırı yaşlandırma çekme mukavemetini yüzde 10 ila 15 azaltır. Ön yükleme (blok boyuna sıkıştırma) gerektiren yaylar için, bu işlemi ısıl işlemden sonra maksimum tasarım yükünün yüzde 10 üzerinde bir yükte gerçekleştirin.
Kalite Kontrol ve Boyutsal Muayene
Üretim serilerinde her 100 parçada bir proses içi kontrol standarttır. Serbest boy, dış çap ve hatveyi 0,01 mm çözünürlüğe sahip bir görüntüleme sistemi kullanarak ölçün. Yük testi için, çapraz kafa hızı dakikada 10 mm olan bir basma test cihazı kullanın. Yük toleransı, yüzde 50 sehimde belirtilen değerin tipik olarak ±yüzde 5'idir. Yüzey muayenesi: kalıp izlerini, tel çapının yüzde 5'inden derin çizikleri ve dekarbürizasyonu kontrol edin. Kritik uygulamalar için her partide manyetik parçacık muayenesi yapın. İstatistiksel proses kontrolü (SPC), çap ve serbest boy için 1,33'ün üzerinde bir CpK değeri gerektirir. CpK 1,0'ın altına düşerse üretimi durdurun ve takım aşınmasını, tel gerginliğini ve besleme merdanesi durumunu kontrol edin. Çoğu uygulama için saatte 5 parçalık bir numune yeterlidir; 0,3 mm altındaki tel çapları için saatte 10 parçaya çıkarın.

Maliyet Dağılımı ve Teslim Süresi Karşılaştırması
CNC sarmalı bir yayın maliyeti tel malzemesine, takıma, çevrim süresine ve yüzey işlemine bağlıdır. Tel malzeme maliyeti kilogram başına piyano teli için 8 USD'den krom silisyum için 25 USD'ye kadar değişir. Standart bir basma yayı kalıp takımı maliyeti 600 ila 1200 USD'dir ve sipariş miktarı üzerinden amorti edilir. 5 aktif sarmallı 10 mm çaplı bir yay için parça başına çevrim süresi 0,8 ila 1,5 saniyedir. Yüzey işlemleri: çinko kaplama parça başına 0,02 USD, elektroless nikel parça başına 0,08 USD ve fosfat kaplama parça başına 0,03 USD ekler. Prototip miktarları (500 parçanın altı) için teslim süresi 3 ila 5 iş günüdür. Üretim miktarları (5000 ila 50.000 parça), ısıl işlem ve muayene dahil 7 ila 15 iş günü gerektirir.
| Tel Malzemesi | Çekme Mukavemeti (MPa) | Maks. Sıcaklık (C) | Göreli Maliyet | Tipik Kullanım |
| Piyano Teli A228 | 2300 - 2600 | 120 | 1.0x | Genel basma yayları |
| Yağda Temperlenmiş Krom Silisyum A401 | 1800 - 2100 | 225 | 1.8x | Supap yayları, yüksek gerilim |
| Paslanmaz Çelik 302 A313 | 1400 - 1800 | 150 | 2.2x | Korozyonlu ortamlar |
| Fosfor Bronzu B159 | 700 - 900 | 80 | 3.5x | Elektrik kontakları, düşük histerezis |
| Inconel X-750 | 1100 - 1300 | 650 | 8.0x | Yüksek sıcaklık havacılık |
Yay Tasarımı ve Tedarik İçin Pratik İpuçları
Üretilebilirlik için tasarım: yay indeksini 4 ila 12 arasında tutun. 4'ün altındaki bir yay indeksi yüksek takım aşınmasına ve kalıntı gerilime neden olur; 12'nin üzeri sarmal burkulmasına neden olur. Kapalı ve taşlanmış uçlar dahil toplam sarmal sayısını belirtin. Taşlanmış uçlar için, taşlama kaybını hesaba katmak üzere serbest boya 0,5 ila 1,0 mm ekleyin. Burulma yayları için sarım yönünü (sol veya sağ) ve bacak açısı toleransını (tipik olarak ±2 derece) belirtin. Teklif isterken tel çapını, dış çapı, serbest boyu, aktif sarmalları, toplam sarmalları, malzeme kalitesini ve belirli bir sehimde gereken yükü sağlayın. Tolerans belirtmezseniz, fabrika serbest boy toleransı ±yüzde 1,5 olan DIN 2095 kalite 2'yi varsayılan olarak kullanır. Yüksek hacimli üretim için, servo makine yerine kam tahrikli yay makinesi kullanmayı düşünün; bu, çevrim süresini yüzde 20 azaltır ancak kurulum süresini yüzde 50 artırır. İzlenebilirlik için her zaman bir malzeme sertifikası (EN 10204 3.1) talep edin.
Sonuç
Doğru CNC yay makinesini ve sarmalama parametrelerini seçmek, tel besleme doğruluğu, takım geometrisi ve servo kontrol ayarları arasında denge kurmayı gerektirir. Minimum üç eksenli servo tahrikli bir makine, endüstriyel yay uygulamalarının yüzde 90'ı için uygundur. ±0,02 mm'nin altındaki sıkı toleranslar için, tüm eksenlerde doğrusal enkoder geri bildirimli bir makine belirtin ve tungsten karbür takım kullanın. Malzeme sertifikalarını doğrulayın ve erken arızayı önlemek için gerilim gidermeyi önerilen sıcaklık aralığında gerçekleştirin. BQUQ, Dongguan tesisimizde 0,1 mm ila 12 mm tel çaplarını kapsayan 25 CNC yay makinesi işletmektedir; şirket içi ısıl işlem ve yüzde 100 boyutsal muayene sunmaktadır. Çizimler veya numuneler için 12 saatlik teklif hizmeti sağlıyoruz. Yay uygulamanızın detaylı incelemesi için bizimle Email: sc@bquq.com, WhatsApp: +86 13713157787 adresinden iletişime geçin veya www.bquq.com adresini ziyaret edin.


