CNC Yay Makinesi Rehberi: Hassas Sarma Teknolojisi ve Proses Kontrolü
CNC yay sarma makineleri, 12 mm'ye kadar tel çaplarında ±0,01 mm tekrarlanabilir toleranslar elde eder ve basma yayları için dakikada 120 parça üretim hızına ulaşır. Modern CNC makineleri; besleme uzunluğunu, hatve açısını ve takım konumunu 0,001 mm çözünürlüğe sahip servo motorlar aracılığıyla kontrol ederek, manuel kam tahrikli sarma makinelerinin üretemeyeceği karmaşık geometrileri mümkün kılar. Bu rehber, hassas imalatta yay kalitesini belirleyen teknoloji parametrelerini, maliyet faktörlerini ve proses kontrol yöntemlerini detaylandırmaktadır.
Makine Tipleri ve Kapasiteleri
Yay sarma makinesi seçimi; tel çapına, yay geometrisine ve üretim hacmine bağlıdır. Günümüzde kullanımda olan üç ana kategori bulunmaktadır.
CNC 2 eksenli makineler, 0,1 mm ile 8,0 mm arasındaki telleri işler. Beslemeyi ve sarma noktası konumunu kontrol ederler; karmaşık uç formları gerektirmeyen basma ve çekme yayları için uygundurlar. Tipik bir 2 eksenli makine 45.000 ila 120.000 USD arasında maliyete sahiptir ve parça başına 0,5 ila 2,0 saniye çevrim süresi elde eder.
CNC 4 eksenli makineler, hatve takımı ve kesme takımı kontrolü ekler. Bu makineler; burulma yayları, çift burulma yayları ve hassas hatve değişimine sahip yaylar üretir. Tel kapasitesi 0,3 mm ile 12,0 mm arasında değişir. Fiyatlandırma 80.000 ila 250.000 USD arasındadır ve spiral çapında ±0,02 mm tolerans sağlar.
CNC 8 eksenli makineler; tel doğrultma, besleme, hatve, sarma noktası, kesme ve iki şekillendirme sürgüsünü bünyesinde barındırır. 16 mm'ye kadar telleri işler ve konik, fıçı ve kum saati yayları gibi karmaşık şekiller üretir. Üst düzey modeller 400.000 USD'yi aşar ancak 2 eksenli makinelere kıyasla ikincil operasyonları %60 oranında azaltır.
Tel doğrultucular, 2 mm üzeri çaptaki teller için zorunludur. Kötü bir doğrultucu, kalıcı eğrilik oluşturarak hatve değişimine ve çap sapmasına neden olur. Çoğu 8 eksenli makine, silindir basıncını gerçek zamanlı ayarlayan geri bildirim sensörleriyle entegre doğrultma sistemi içerir.
Malzeme Seçimi ve Yay Özellikleri
Yay teli malzemesi; maksimum çalışma sıcaklığını, yorulma ömrünü ve korozyon direncini belirler. Hassas imalatta aşağıdaki malzemeler yaygındır.
Yağda temperlenmiş krom silisyum çeliği (ASTM A401), 1.800 ila 2.100 MPa çekme mukavemeti sunar ve 230°C'ye kadar çalışır. Otomotiv süspansiyon yayları ve endüstriyel vanalar için standart seçimdir.
Paslanmaz çelik 302 (ASTM A313), 1.200 ila 1.500 MPa çekme mukavemetiyle korozyon direnci sağlar. 290°C'ye kadar çalışır ancak krom silisyumdan 2,5 kat daha pahalıdır. Tıbbi cihazlar ve gıda işleme ekipmanları için kullanın.

Piyano teli (ASTM A228), 3 mm altı çaplar için 2.300 ila 2.600 MPa ile en yüksek çekme mukavemetine sahiptir. Gevrek bir yapıdadır ve 120°C üzerindeki dinamik yüklemeler için uygun değildir. Hassas enstrüman yayları için kullanın.
Inconel X-750, 1.100 MPa çekme mukavemetiyle 650°C sürekli çalışmayı karşılar. Jet motoru ve egzoz sistemi yayları için gereklidir. Maliyeti, krom silisyumun 8 ila 10 katıdır.
| Malzeme | Çekme Mukavemeti (MPa) | Maks. Sıcaklık (°C) | Göreli Maliyet | Tipik Tel Çapı (mm) | Yorulma Ömrü (çevrim) |
| Krom Silisyum | 1800-2100 | 230 | 1,0x | 1,0-12,0 | 10^6 |
| Paslanmaz 302 | 1200-1500 | 290 | 2,5x | 0,1-8,0 | 10^5 |
| Piyano Teli | 2300-2600 | 120 | 0,8x | 0,1-3,0 | 10^5 |
| Inconel X-750 | 1100 | 650 | 9,0x | 0,5-6,0 | 10^4 |
| Fosfor Bronz | 700-900 | 100 | 3,0x | 0,1-4,0 | 10^4 |
12 mm üzeri tel çapındaki sıcak sarma yaylar için, sarma öncesinde 850-950°C'ye ön ısıtma gerekir. Bu işlem tufal oluşumuna yol açar ve ısıl işlem sonrası kum püskürtme gerektirir.
Tolerans Standartları ve Ölçüm Yöntemleri
Yay toleransları; soğuk sarılmış basma yayları için DIN 2095 ve sıcak sarılmış yaylar için DIN 2096 standardına uyar. Kritik boyutlar; spiral dış çapı, serbest boy ve hatvedir.
3 mm altı teller için spiral çap toleransı ±0,05 mm'dir. 3 ila 6 mm arası teller için ±0,10 mm'dir. 6 mm üzerinde tolerans ±0,20 mm'dir. Bu değerler, termal kompanzasyonlu bir CNC makinesinde, 20±2°C ortam sıcaklığında çalışma için geçerlidir.
Serbest boy toleransı, aktif spiral sayısına bağlıdır. 3 ila 10 aktif spiralli yaylar için serbest boy toleransı, hangisi büyükse ±%1,5 veya ±0,3 mm'dir. 10 spiralin üzerinde ise ±%2,0'dır.
Hatve toleransının kontrolü en zor olanıdır. Yay katsayısını doğrudan etkiler. Servo tahrikli hatve takımına sahip bir CNC makinesi, hatveyi nominal değerin ±%2'si içinde tutar. Manuel makineler yalnızca ±%5 elde edebilir.
Ölçüm yöntemleri; tel çapı için optik karşılaştırıcılar, serbest boy ve hatve için koordinat ölçüm makineleri ve belirtilen sehimde yük için yay test cihazları içerir. Güvenlik açısından kritik yaylar için maksimum sehimenin %80'inde yük testi zorunludur.
Maliyet Dağılımı ve Teslim Süreleri
CNC yay üretiminin maliyeti; takım, makine süresi, malzeme ve bitirme operasyonlarını içerir. Standart bir basma yayı için takım maliyeti, şekillendirme pimlerinin ve kamların sayısına bağlı olarak 500 ila 2.000 USD arasındadır.

Makine süresi maliyeti, 4 eksenli bir CNC sarma makinesi için saatte 40 ila 80 USD'dir. 10 spiralli ve 2 mm telli basit bir basma yayının sarımı 1,2 saniye sürer. Bitirme operasyonları; gerilim giderme, taşlama ve kum püskürtmeyi içerir.
| Operasyon | Birim Başına Maliyet (USD) | Teslim Süresi (gün) | Notlar |
| Yalnızca CNC sarma | 0,05-0,30 | 1-3 | 1000 adet için kurulum dahil |
| Gerilim giderme | 0,02-0,08 | 1-2 | 250-350°C'de 20-30 dk |
| Uç taşlama | 0,10-0,25 | 2-4 | Düzlük 0,05 mm içinde |
| Kum püskürtme | 0,15-0,40 | 2-3 | Yorulma ömrünü %30 artırır |
| Çinko kaplama | 0,05-0,15 | 3-5 | 8-12 mikron kalınlık |
2 mm krom silisyum telli 5.000 adetlik tipik bir basma yayı siparişi için birim fiyat 0,35 ila 0,60 USD arasında değişir. Amorti edilmiş kurulum ve takım maliyetleri sayesinde 50.000 adette fiyat 0,25 USD'ye düşer.
Prototip teslim süresi 3 ila 5 iş günüdür. 10.000 adetlik üretim serileri, onaylanmış çizimlerden itibaren 7 ila 10 iş günü sürer. Çoklu bükümlü karmaşık burulma yayları, programlama ve ilk parça muayenesi için ek 2 ila 3 gün gerektirir.
Proses Kontrol ve Kalite Güvence
Yay sarmada sıcaklık kontrolü kritiktir. Sarma sırasında sürtünme nedeniyle tel sıcaklığı yükselir. 4 mm üzeri tellerde sarma noktası sıcaklığı 80°C'ye ulaşabilir. Bu durum akma mukavemetini değiştirir ve çap varyasyonuna neden olur. Soğutma sıvısı sistemlerine sahip CNC makineleri, tel sıcaklığını 40°C'nin altında tutar.
Sarma sonrası gerilim giderme, tüm soğuk sarılmış yaylar için zorunludur. İşlem, yayları 20 ila 30 dakika boyunca 250-350°C'ye ısıtır. Bu, sarmadan kaynaklanan kalıcı gerilimi giderir ve gerilim korozyonu çatlamasını önler. Tutma sıcaklığı yay katsayısını etkiler. Gerilim giderme sıcaklığındaki 10°C'lik bir artış, yay katsayısını yaklaşık %1,5 oranında azaltır.
Kum püskürtme, dinamik yük altındaki yaylara uygulanır. İşlem, yüzeyi 50-70 m/s hızında çelik bilyelerle bombalayarak 400 ila 800 MPa basma kalıcı gerilimi oluşturur. Bu, yorulma ömrünü %30 ila %50 artırır ancak birim başına 0,15 ila 0,40 USD ek maliyet getirir.
İlk parça muayenesi, 5 numune üzerinde 5 parametrenin ölçülmesini gerektirir: tel çapı, dış çap, serbest boy, toplam spiral sayısı ve belirtilen yükseklikteki yük. Muayene raporu, gerçek değerleri ve kabul kriterlerini içermelidir. Otomotiv ve havacılık parçaları için yeterlilik çalışmalarıyla birlikte tam PPAP sunumu gereklidir.
Yaygın Hatalar ve Arıza Giderme
Parti genelinde spiral çap varyasyonu, genellikle tel doğrultucu hizasının bozuk olduğunu veya besleme silindiri basıncının yanlış olduğunu gösterir. Doğrultucu silindirlerini aşınma açısından kontrol edin ve sıfır kalıcı eğrilik elde etmek için basıncı ayarlayın.
Yay uçlarındaki hatve varyasyonu, hatve takımı çok erken veya çok geç geri çekildiğinde oluşur. Kam zamanlamasını 0,1 ila 0,3 derece ayarlayın. Hatve takımı, sarma noktası dönüşünün en az 180 derecesi boyunca tel ile temasını sürdürmelidir.

Tel üzerindeki yüzey izleri, aşınmış sarma noktası veya besleme silindirlerinden kaynaklanır. İzler göründüğünde bu bileşenleri değiştirin. Önerilen değiştirme aralığı, sarma noktaları için her 500.000 çevrimde ve besleme silindirleri için her 200.000 çevrimde birdir.
%±5'in üzerindeki yay katsayısı sapması, hatalı tel besleme uzunluğunu gösterir. Makine kodlayıcısını kullanarak spiral başına gerçek besleme uzunluğunu ölçün. Hata %0,1'i aşarsa besleme sistemini yeniden kalibre edin.
Yay Sarma Mühendisleri için SSS Tarzı İpuçları
2 eksenli ve 4 eksenli CNC sarma makinesi arasında nasıl seçim yapmalıyım? Uçları özel form gerektirmeyen basit basma ve çekme yayları için 2 eksenli makine kullanın. Burulma yayları, domuz kuyruğu uçlar veya hassas hatve kontrolü gerektiğinde 4 eksenli makine kullanın. 4 eksenli makine %70 daha pahalıdır ancak ikincil şekillendirme operasyonlarını azaltır.
CNC sarma için minimum tel çapı nedir? 2 eksenli makineler için pratik minimum 0,1 mm'dir. Bu çapın altında tel beslemesi kararsız hale gelir ve manuel sarma daha ekonomiktir. 0,3 mm altı teller için tel çapı sensörlü ve otomatik gerilim kontrollü bir makine kullanın.
Sıkıştırma sırasında yay kalıcı deformasyonunu nasıl azaltabilirim? Kalıcı deformasyon, gerilim elastik limiti aştığında oluşur. Aktif spiral sayısını artırarak veya daha yüksek çekme mukavemetli bir malzeme kullanarak gerilimi azaltın. Kum püskürtme de basma kalıcı gerilimi oluşturarak kalıcı deformasyonu azaltır.
CNC sarma ile değişken hatveli yaylar üretilebilir mi? Evet, 4 eksenli veya 8 eksenli makine ile mümkündür. Hatve takımı servo kontrollüdür ve spiral hareketinin her 0,1 mm'sinde hatveyi değiştirebilir. Bu, sehim arttıkça yay katsayısının arttığı progresif katsayılı yaylar için kullanılır.
Sonuç ve Öneri
CNC yay sarma teknolojisi, modern imalat için gereken tekrarlanabilirliği ve hassasiyeti sağlar. Makine eksen sayısı, tel malzemesi ve bitirme proseslerinin seçimi, nihai yay performansını ve maliyetini doğrudan belirler. 1.000 adedin üzerindeki üretim hacimlerinde, azalan işçilik ve fire nedeniyle CNC sarma neredeyse her zaman manuel yöntemlerden daha ucuzdur.
Bir sonraki yay projeniz için, makine ve malzeme seçiminden önce çalışma sıcaklığını, yorulma ömrü gereksinimini ve boyutsal toleransları tanımlayın. Maksimum ve minimum tel çapını ve belirtilen yükseklikte gereken basma yükünü sağlayın. Bu, üreticinin en uygun prosesi önermesine ve doğru bir fiyat teklifi sunmasına olanak tanır.
BQUQ, Çin'in Dongguan şehrinde 20 yılı aşkın süredir CNC yay sarma makineleri işletmekte olup otomotiv, elektronik ve tıbbi cihaz sektörlerine hizmet vermektedir. Yay üretilebilirliği için ücretsiz tasarım incelemesi sunuyor ve çizimler için 12 saat içinde fiyat teklifi veriyoruz. 2D veya 3D dosyalarınızı sc@bquq.com adresine gönderin veya WhatsApp üzerinden +86 13713157787 numarasından bize ulaşın. Yay üretim kapasitelerimiz hakkında daha fazla bilgi için www.bquq.com adresini ziyaret edin.


