CNC İşleme ve Enjeksiyon Kalıplama 2025: Malzeme Maliyeti ve Performans Karşılaştırması
CNC İşleme ve Enjeksiyon Kalıplama 2025: Malzeme Maliyeti ve Performans Karşılaştırması
Plastik veya metal bir bileşen için doğru üretim sürecini seçmek; birim maliyeti, teslim süresini, mekanik performansı ve uzun vadeli güvenilirliği doğrudan etkileyen bir karardır. OEM'lerde ve sözleşmeli üreticilerde çalışan mühendisler için CNC işleme ve enjeksiyon kalıplama arasındaki seçim nadiren mutlak anlamda "hangisi daha iyi" meselesidir. Bunun yerine; üretim hacmi, geometrik karmaşıklık, malzeme gereksinimleri ve tolerans spesifikasyonlarının bir fonksiyonudur.
Bu makale, CNC işleme ve enjeksiyon kalıplamanın veri odaklı bir karşılaştırmasını sunmakta olup; özellikle malzeme seçenekleri, tipik olarak ulaşılabilir toleranslar, parça başına maliyet kırılma noktaları ve termal/mekanik performans ödünleşimlerine odaklanmaktadır. Tartışmayı pratik atölye gerçekliğine dayandırmak için Çin'in Dongguan kentinde 20 yıllık bir hassas üretim tesisinden gerçek üretim verilerine atıfta bulunacağız.
1. Süreç Temelleri: Malzeme Seçimi Kararı Nasıl Etkiler

CNC işleme, talaşlı imalat (çıkarımlı) bir süreçtir. Katı bir bloktan (bar, plaka veya çubuk) dönen kesici takımlar kullanılarak malzeme çıkarılır. Süreç; takım erişimi, makine rijitliği ve seçilen malzemenin işlenebilirliği ile sınırlıdır. Enjeksiyon kalıplama ise aksine, biçimlendirici bir süreçtir. Erimiş termoplastik (veya termoset), yüksek basınç altında (tipik olarak 500–2.000 bar) çelik bir kalıp boşluğuna enjekte edilir, burada soğur ve katılaşır.
Malzeme etkileri derindir:

- **CNC işleme**, kesilebilen her türlü katı malzemeyle çalışabilir: alüminyum 6061-T6, paslanmaz çelik 304, pirinç, PEEK, Delrin (POM), PTFE ve hatta titanyum. Malzemenin bir boşlukta akması veya öngörülebilir şekilde büzülmesi gerekmez. - **Enjeksiyon kalıplama**, standart termoplastikler için tipik olarak 5 ile 30 g/10 dk arasında belirli bir eriyik akış indeksi (MFI) değerine sahip malzemeler gerektirir; bu, boşluğun tamamen dolmasını sağlamak içindir. Malzeme büzülmesi (örneğin, dolgusuz plastikler için %0,4–%2,0), kalıp tasarımında telafi edilmelidir.
Düşük hacimli bir prototip için, bir PEEK bloktan parça işlemek, makine saati başına yaklaşık 80–150 USD tutar. 50.000 parçalık bir üretim serisi için, aynı PEEK geometrisini enjeksiyonla kalıplamak 15.000–40.000 USD kalıp maliyetine sahip olacaktır; ancak 30–60 saniyelik bir çevrim süresi varsayıldığında, parça başına maliyet yalnızca 3–8 USD'dir.
2. Malzeme Seçenekleri: Doğrudan Karşılaştırma Tablosu

Aşağıdaki tablo, her iki süreçteki yaygın mühendislik malzemelerini karşılaştırmaktadır. Değerler, malzeme maliyeti, tipik tolerans ve göreceli termal performans dahil olmak üzere bir Çin Tier-2 tedarikçisinin 2025 piyasa fiyatlarına dayanmaktadır.
| Malzeme | CNC İşleme Uygulanabilirliği | Enjeksiyon Kalıplama Uygulanabilirliği | Tipik Tolerans (CNC) | Tipik Tolerans (Kalıplama) | Maks. Çalışma Sıcaklığı (°C) | kg Başına Göreceli Maliyet (USD) | ---------- | --------------------------- | ------------------------------- | ------------------------- | ---------------------------- | ------------------------- | ---------------------------- | ABS | İyi (temiz işlenir) | Mükemmel | ±0,05 mm | ±0,15 mm (büzülme %0,5–0,7) | 80 | 2,5–4,0 | Nylon 66 (PA66) | İyi (higroskopik, kurutma gerekir) | Mükemmel (düşük eriyik viskozitesi) | ±0,05 mm | ±0,20 mm (büzülme %1,0–1,5) | 120 | 3,0–5,0 | PEEK | Mükemmel (rijit, stabil) | İyi (yüksek sıcaklık kalıbı gerekir) | ±0,025 mm | ±0,10 mm (büzülme %0,5–1,0) | 250 | 60–90 | Alüminyum 6061-T6 | Mükemmel (yüksek hız) | Uygulanamaz (sadece basınçlı döküm) | ±0,02 mm | N/A | 400 (ergime) | 3,0–5,0 (blok) | Paslanmaz Çelik 304 | İyi (daha yavaş ilerleme) | Uygulanamaz (sadece MIM) | ±0,03 mm | N/A | 800 | 6,0–10,0 | PTFE (Teflon) | İyi (yumuşak, yapışkan) | Orta (özel takım gerektirir) | ±0,10 mm | ±0,30 mm (yüksek büzülme %2–4) | 260 | 10–15 | PC (Polikarbonat) | İyi (kırılmaya eğilimli) | Mükemmel (düşük büzülme) | ±0,05 mm | ±0,10 mm (büzülme %0,5–0,7) | 130 | 3,0–5,0 |
|---|
Not: CNC toleransları, hassas bir iğe (salınım < 0,005 mm) sahip 3 eksenli dikey işleme merkezinde elde edilebilir. Kalıplanmış toleranslar, son işlem olmadan standart üretim koşullarını içerir. Sıkı toleranslı kalıplanmış özellikler (örneğin, 0,05 mm) için, ikincil işlemler veya hassas uçlu çok gözlü bir kalıp gerekir; bu da takım maliyetini %20–40 artırır.
3. Maliyet Başabaş Analizi: Kalıplama Ne Zaman Kazanır?
Klasik kural, enjeksiyon kalıplamanın, parça boyutuna ve malzemeye bağlı olarak 1.000–5.000 adet üzerindeki hacimlerde ekonomik hale geldiğidir. Ancak daha kesin bir hesaplama gereklidir.
2 mm et kalınlığına sahip, 50 mm x 40 mm x 20 mm boyutlarında basit bir ABS mahfaza düşünün.
- **CNC işleme**: Parça başına makine süresi 25 dakikadır. Saatlik 60 USD ücretle bu, parça başına 25 USD'dir. Malzeme maliyeti (ABS blok) 3 USD'dir. Parça başına toplam = 28 USD. Takım maliyeti yoktur. - **Enjeksiyon kalıplama**: Tek gözlü bir kalıp için kalıp maliyeti 8.000 USD'dir (P20 çeliği, standart yüzey). Çevrim süresi 40 saniyedir; saatte 50 USD'lik makine ücreti parça başına 0,55 USD verir. Malzeme maliyeti 0,80 USD'dir. Parça başına toplam = 1,35 USD, artı amorti edilmiş takım maliyeti.
Başabaş noktası = 8.000 / (28 – 1,35) = 300 parça. 300 birimin üzerinde kalıplama daha ucuzdur.
Bir PEEK parça için, malzeme maliyeti nedeniyle başabaş noktası önemli ölçüde değişir. PEEK blok 90 USD/kg'dır; kalıplanmış PEEK 70 USD/kg'dır (hacim indirimi). CNC parça başına maliyet 80 USD olabilirken, kalıplanmış parça başına 6 USD'dir. Ancak kalıp 25.000 USD tutar. Başabaş = 25.000 / (80 – 6) = 338 parça. Yani yüksek performanslı polimerler için bile kalıplama, 350 birimin üzerinde uygulanabilir.
4. Performans Sınırları: Termal, Mekanik ve Boyutsal
**Termal performans**: İşlenmiş parçalar, akış çizgileri veya kaynak çizgileri olmadığı için blok malzemenin tam mekanik özelliklerini korur. İşlenmiş bir PEEK parça, minimum sünme ile 250°C'de sürekli çalışmaya dayanabilir. Bununla birlikte, kalıplanmış bir PEEK parça, kapıda veya akış cephelerinin buluştuğu yerde, çekme mukavemetini %10–15 azaltan ve döngüsel yükleme altında gerilim konsantrasyon noktası haline gelebilen bir kaynak çizgisine sahip olabilir.
**Boyutsal stabilite**: CNC işleme, maliyet başına en iyi toleransı sunar. İşlenmiş bir alüminyum 6061-T6 parça, 100 mm'lik bir özellikte ±0,02 mm tutabilir. Aynı parçanın enjeksiyon kalıplaması, büzülme değişimi ve soğuma çarpılması nedeniyle ±0,15 mm verecektir. Tasarımınız 0,01 mm toleranslı pres geçmeli bir rulman yatağı gerektiriyorsa, ikincil bir raybalama işlemi planlamadığınız sürece, yüksek hacimde bile mahfazayı işlemek daha iyidir.
**Yüzey kalitesi**: CNC frezeleme, ince bir son işlem geçişiyle Ra 0,8 µm elde edebilir; taşlama Ra 0,2 µm'ye ulaşabilir. Kalıplanmış yüzeyler boşluk yüzeyini kopyalar; cilalı bir kalıp (SPI A-2) Ra 0,1 µm verir, ancak bu cila için takım maliyetinde ödersiniz (küçük bir kalıp için 1.500–3.000 USD ekleyin).
5. Malzeme Seçimi için Tasarım Kuralları
Maliyetli yeniden tasarımları önlemek için şu pratik kuralları kullanın:
1. **Et kalınlığı**: Enjeksiyon kalıplama için, ABS/PC'de 1,5 mm ile 4,0 mm arasında homojen et kalınlığı koruyun. 6 mm'nin üzerindeki kalın kesitlerden kaçının; bunlar çöküntü izlerine ve uzun çevrim sürelerine neden olur. CNC'de böyle bir kısıtlama yoktur; 20 mm'lik katı bir bloğu kolayca işleyebilirsiniz. 2. **Kalkma açıları**: Kalıplanmış parçalar, ejeksiyon için 0,5–1,0 derece kalkma açısı gerektirir. CNC parçaları sıfır kalkma açısı gerektirir. Tasarımınızda dikey duvarlar varsa (örneğin, bir lens yuvası), ikincil bir işlem eklemeden işleme tek seçenektir. 3. **İç dişler**: CNC'de kılavuz çekme standarttır (M2–M12). Kalıplamada, vidalı çekirdekler v


