CNC İşleme Alüminyum Hızlar İlerlemeler ve Hassas Parçalar için En İyi Uygulamalar
Alüminyum, CNC işleme için en uygun maliyetli ve çok yönlü malzemedir, ancak optimum sonuçlara ulaşmak iş mili hızına, ilerleme hızına ve talaş yüküne bağlıdır. 6061-T6 alüminyum için önerilen başlangıç noktası, 3 kanallı karbür parmak freze ile diş başına 0,002 ila 0,004 inç (IPT) ilerleme hızıyla 10.000 ila 15.000 RPM'dir ve bu da 32 ila 63 mikro-inç yüzey kalitesi sağlar. Bu makale, Dongguan tesisimizde +/- 0,005 mm (0,0002 inç) toleransları korumak için kullanılan kesin parametreleri, takım stratejilerini ve termal yönetim tekniklerini sağlar.
Malzeme Seçimi ve Alaşım Performansı
Alüminyum alaşımları CNC işlemede eşit yaratılmamıştır. 6000 serisi, özellikle 6061-T6, işlenebilirlik, mukavemet ve anodize kalitesini dengelediği için üretime hakimdir. 7075-T6, 1,5 kat daha yüksek akma dayanımı sunar (6061 için 40.000 psi'ye karşı 73.000 psi) ancak %35 daha pahalıdır ve daha yüksek soğutma sıvısı basıncı gerektiren daha lifli talaşlar üretir. 2024-T4, yorulma direnci nedeniyle havacılıkta tercih edilir, ancak hızla sertleşir ve %20 daha düşük kesme hızları gerektirir.
Yüksek hacimli üretim için, uygulamaların %85'inde 6061-T6'yı öneriyoruz. 167 W/m-K'lık termal iletkenliği, ısının talaş yoluyla dağılmasını sağlayarak takım kenarı birikmesini azaltır. Maksimum mukavemet-ağırlık oranına ihtiyacınız olduğunda, 7075-T6 doğru seçimdir, ancak %15 daha uzun çevrim süreleri ve %10 daha yüksek takım maliyeti planlayın. Aşağıdaki tablo alaşım seçim kriterlerini özetlemektedir:
| Alaşım | Akma Dayanımı (psi) | İşlenebilirlik Derecesi | Göreceli Maliyet | Yüzey Kalitesi (Ra, mikro-inç) | Tipik Uygulama |
| 6061-T6 | 40.000 | Mükemmel | 1,0x | 32-63 | Muhafazalar, braketler, soğutucular |
| 7075-T6 | 73.000 | İyi | 1,35x | 16-32 | Havacılık yapısal parçaları |
| 2024-T4 | 47.000 | Orta | 1,20x | 32-63 | Yüksek yorulma dayanımlı bileşenler |
| 5083-H32 | 33.000 | İyi | 1,10x | 63-125 | Denizcilik ve kaynaklı montajlar |
Hız ve İlerleme Hesaplamaları
İş mili hızı ve ilerleme hızı, takım çapı ve kanal sayısı tarafından belirlenen birbirine bağlı değişkenlerdir. İş mili hızı formülü RPM = (Kesme Hızı x 3,82) / Takım Çapıdır. 6061-T6 alüminyum için önerilen kesme hızı 1.000 ila 1.500 yüzey fit/dakikadır (SFM). 1/4 inçlik bir parmak freze için bu, 15.280 ila 22.920 RPM'ye eşittir. Çoğu üretim CNC iş mili 15.000 RPM'de maksimuma ulaşır, bu nedenle takım çapını optimize eder veya biraz daha düşük bir SFM kabul ederiz.
İlerleme hızı, İlerleme (IPM) = RPM x Kanal Sayısı x Talaş Yükü olarak hesaplanır. 15.000 RPM'de 3 kanallı bir kesici ve 0,003 IPT talaş yükü ile ilerleme hızı dakikada 135 inçtir. Kaba işleme pasoları için, çevrim süresini %20 azaltmak için talaş yükünü 0,005 IPT'ye yükseltin, ancak takım ömründe %10 azalma bekleyin. İnce işleme pasoları için, talaş yükünü 0,0015 IPT'ye düşürün ve 8 mikro-inç yüzey kalitesi elde etmek için RPM'i 16.000'e yükseltin.

Kritik bir hata, radyal kesme derinliğini (adım payı) takım çapının %50'sinin üzerinde kullanmaktır. Bu, titreşime neden olur ve kanal aşınmasını hızlandırır. Kaba işleme için, 0,050 inç eksenel derinlikle %40 adım payı kullanın. İnce işleme için, 0,010 inç eksenel derinlikle %5 adım payı koruyun. Aşağıdaki tablo, yaygın takım boyutları için temel parametreleri sağlar:
| Takım Çapı (inç) | Kanal Sayısı | İş Mili Hızı (RPM) | İlerleme Hızı (IPM) | Eksenel Derinlik (inç) | Radyal Derinlik (inç) |
| 1/8 | 3 | 15.000 | 90 | 0,020 | 0,006 |
| 1/4 | 3 | 15.000 | 135 | 0,050 | 0,010 |
| 1/2 | 3 | 12.000 | 144 | 0,080 | 0,020 |
| 3/4 | 4 | 10.000 | 160 | 0,100 | 0,030 |
Takım Geometrisi ve Kaplama Seçimi
Kesici takımın geometrisi, talaş tahliyesini ve ısı transferini belirler. Alüminyum için yüksek helis açısı (40 ila 45 derece) zorunludur. Bu geometri, talaşları yukarı ve kesme bölgesinden uzağa çekerek yeniden kesmeyi ve kenar birikmesini önler. 2 kanallı bir takım, maksimum talaş boşluğu sağladığı için kanal açma işlemleri için uygundur, ancak 3 kanallı ve 4 kanallı takımlar, daha fazla kesme kenarı nedeniyle daha iyi yüzey kalitesi ve daha yüksek ilerleme hızları sunar.
Kaplama seçimi kritiktir. Kaplamasız karbür takımlar 100 parçanın altındaki kısa seriler için kabul edilebilir, ancak üretim için AlTiN (Alüminyum Titanyum Nitrür) kaplama kullanıyoruz. Bu kaplama 3.300 HV sertliğe sahiptir ve sürtünme katsayısını 0,6'dan 0,3'e düşürerek takım-talaş arayüzünde kesme sıcaklıklarını %15 azaltır. Alüminyum için elmas kaplı takımlardan kaçının—bunlar grafit ve kompozitler için tasarlanmıştır ve alüminyumun yapışkan talaş oluşumu altında delamine olur.
Takım salgısı 0,005 mm'nin (0,0002 inç) altında olmalıdır. Daha yüksek salgı, düzensiz talaş yüklerine neden olarak erken kanal arızasına ve bitmiş parçada 0,01 mm (0,0004 inç) çap hatasına yol açar. İnce işleme pasoları için standart bir ER pens tutucu yerine hidrolik veya shrink-fit tutucu kullanın. Bu, eşmerkezliliği %50 artırır ve yüzey kalitesinden ödün vermeden ilerleme hızında %10 artışa izin verir.
Soğutma ve Talaş Yönetimi
Alüminyumun yüksek termal iletkenliği, ısının çoğunun talaşla birlikte uzaklaştığı anlamına gelir, ancak kalan ısı distorsiyonu önlemek için kontrol edilmelidir. %5 suda çözünür yağ emülsiyonlu sel baskını soğutma sıvısı, alüminyum CNC işleme için standarttır. 1/4 inçlik bir takım için soğutma sıvısı akış hızı dakikada 10 ila 15 galon olmalıdır. Bu, kesme bölgesini, 6061-T6'nın temperini kaybetmeye başladığı 300 derece eşiğinin çok altında, 120 ila 140 derece Fahrenheit'ta tutar.

15.000 RPM'nin üzerindeki yüksek hızlı işleme için, 1.000 psi'de iş milinden geçen soğutma sıvısı (TSC) önerilir. TSC, soğutma sıvısını doğrudan kesme kenarına iletir ve derin ceplerden talaş tahliyesini iyileştirir. Deneyimlerimize göre TSC, derin cep işlemede (derinlik-çap oranı 3:1'in üzerinde) çevrim süresini %18 azaltır çünkü takım kırılmasının birincil nedeni olan talaş sıkışmasını önler.
Minimum miktarda yağlama (MQL), çevreye duyarlı operasyonlar için bir alternatiftir. Dakikada 0,05 mililitre ince bir bitkisel yağ sisi kullanır ve soğutma sıvısı atığını %99 azaltır. Ancak MQL yalnızca 0,02 inç altındaki derinlikteki ince işleme operasyonları için uygundur. Ağır kaba işleme için sel baskını soğutma sıvısı zorunludur çünkü MQL yeterli ısıyı uzaklaştıramaz, alüminyumun genleşmesine ve boyutsal doğruluğun 0,02 mm'ye (0,0008 inç) kadar kaybolmasına neden olur.
Toleranslar ve Yüzey Kalitesi Kontrolü
Alüminyum CNC işleme, 25 mm'nin altındaki özelliklerde +/- 0,005 mm (0,0002 inç) toleransı güvenilir şekilde koruyabilir. 100 mm'ye kadar daha uzun özellikler için, termal genleşme nedeniyle tolerans +/- 0,01 mm'ye (0,0004 inç) genişler. 20 santigrat derecede alüminyum, santigrat derece başına metre başına 23,6 mikrometre oranında genleşir. 100 mm'lik bir parça, her 1 derecelik sıcaklık değişimi için 0,002 mm büyür, bu nedenle hassas işler için atölye sıcaklığını +/- 1 santigrat derece içinde tutmak esastır.
Yüzey kalitesi, devir başına ilerleme hızı ve takım uç yarıçapı tarafından kontrol edilir. Bilyeli uçlu parmak freze için yüzey pürüzlülüğü Ra = (Devir Başına İlerleme^2) / (8 x Takım Yarıçapı) formülünü izler. 16 mikro-inç Ra yüzey kalitesi elde etmek için, 0,125 inç bilyeli uçlu takım, diş başına 0,001 inç ilerleme ve 0,005 inç adım payı kullanın. Düz yüzeyler için, silecek uçlu bir alın freze kullanın. Bu uç, kesme kenarında yüzeyi parlatıp tek pasoda 4 ila 8 mikro-inç yüzey kalitesi elde eden düz bir alana sahiptir.
Kritik boyutları 20 santigrat derecede koordinat ölçüm makinesi (CMM) ile inceleyin. Şirket içi CMM'miz 0,0001 mm çözünürlüğe ve +/- 0,002 mm ölçüm belirsizliğine sahiptir. Her 1.000 parçalık parti için, ilk parçada 5 parça, ardından işlem sırasında her 100 parçada 1 parça ölçüyoruz. Bu istatistiksel proses kontrolü (SPC) yaklaşımı, takım aşınmasını tolerans dışı parçalara neden olmadan önce yakalar ve hurda oranını %0,5'in altına düşürür.
Yaygın Kusurlar ve Sorun Giderme
![]()
Titreşim izleri, alüminyum CNC işlemede en yaygın kusurdur. Takım ve iş parçası arasındaki rezonans titreşiminden kaynaklanan, işlenmiş yüzeyde düzenli bir çıkıntı deseni olarak görünürler. Çözüm, iş mili hızını %10 artırmak veya radyal kesme derinliğini %5 azaltmaktır. Titreşim devam ederse, takım tutucuyu 0,005 mm'nin üzerinde salgı açısından kontrol edin. Çıkış kenarında çapak oluşumu, ilerleme hızının çok yüksek olduğunu gösterir. Malzemeyi temiz bir şekilde kesmek için ilerlemeyi %15 azaltın ve iş mili hızını %10 artırın.
Kenar birikmesi (BUE), alüminyumun kesme kenarına kaynaklanmasıdır ve kötü yüzey kalitesine ve boyutsal sapmaya neden olur. Bu, kesme sıcaklığı 300 derece Fahrenheit'ı aştığında ve talaş karbüre kaynaklandığında meydana gelir. Soğutma sıvısı akış hızını artırın veya alüminyuma daha düşük afiniteye sahip AlCrN gibi daha yüksek bir kaplama sınıfı uygulayın. Takım kırılması genellikle derin kanallarda talaş sıkışmasından kaynaklanır. Her 5 mm (0,200 inç) derinlikte 0,5 mm (0,020 inç) geri çekilmeli gagalama frezeleme çevrimleri kullanın ve TSC basıncını 1.500 psi'ye yükseltin.
Parça distorsiyonu, ince cidarlı bileşenlerde (1,5 mm altı cidar kalınlığı) meydana gelir. Haddeleme işleminden kaynaklanan alüminyumun kalıntı gerilimi, yüzey kaldırıldığında parçanın eğrilmesine neden olur. İşlemeden önce malzemeyi 350 derece Fahrenheit'ta 2 saat ısıl işlemle gerilim giderin. 100 mm üzerinde 0,05 mm'nin altındaki kritik düzlük gereksinimleri için, parçayı iki aşamada işleyin: 0,5 mm paya kaba işleme, 24 saat bekletin, ardından son boyutlara ince işleme.
Üretim Serileri için Maliyet Tasarrufu Stratejileri
Alüminyum CNC işlemedeki en büyük maliyet etkeni, doğrudan iş mili kullanımıyla ilişkili olan çevrim süresidir. 50 x 30 x 10 mm boyutlarındaki tipik bir 6061-T6 parça için, 15.000 RPM ve 135 IPM'de kaba işleme 8 dakika sürerken, ince işleme 12 dakika sürer. 20 dakikalık toplam çevrim süresi, saatte 54 $'lık standart oranımızda 18 $ makine maliyetine karşılık gelir. Bu parça için malzeme maliyeti 2,50 $ ve karbür takımlar için parça başına takım maliyeti 1,20 $'dır.
Maliyetleri azaltmak için, yüksek verimli frezeleme (HEM) stratejileri kullanarak ilerleme hızlarını artırın. HEM, %5 radyal derinlik ve 1,5x takım çapı eksenel derinlik kullanır, bu da radyal kuvvetleri azaltır ve ilerleme hızında %200 artışa izin verir. Bu, kaba işleme süresini %40 kısaltırken takım ömrünü %30 uzatır. 5.000 parçalık bir seri için bu strateji makine süresinde 36.000 $ tasarruf sağlar. Diğer bir strateji, birden fazla operasyonu tek bir kurulumda birleştirmektir. 4 eksenli veya 5 eksenli bir makine kullanarak, ikinci bir fikstür ihtiyacını ortadan kaldırır ve parça başına kurulum süresinde 10 dakika tasarruf edersiniz.
Malzemeyi doğru durumda sipariş etmek de maliyeti azaltır. Standart 6061-T6 plaka kilogram başına 3,50 $, hassas taşlanmış yassı stok ise kilogram başına 8 $'dır. Sıkı düzlük gerektiren parçalar için, taşlanmış stok yüzey işleme operasyonu ihtiyacını ortadan kaldırarak parça başına 5 dakika tasarruf sağlar. Ayda 1.000 parçanın üzerindeki hacimler için, parça geometrinize uyan özel ekstrüde profiller düşünün, malzeme israfını %30'dan %5'e düşürün.
Sıkça Sorulan Sorular
Alüminyum CNC işleme için maksimum iş mili hızı nedir? Çoğu üretim VMC'si (Dikey İşleme Merkezleri) 10.000 ila 15.000 RPM'de çalışır. 0,125 inç altındaki takımlarla mikro işleme için 30.000 RPM iş mili hızları mevcuttur, ancak bunlar seramik rulmanlı özel yüksek hızlı iş milleri gerektirir. 30.000 RPM'de, 1/16 in


