Parça Başına Maliyete Göre Sıralanmış En Ucuz CNC İşleme Malzemeleri
**Doğrudan Yanıt:** Çoğu CNC işleme projesi için, hammadde maliyeti, işlenebilirlik ve nihai parça kalitesi dengelendiğinde **6061-T6 alüminyum** en ucuz malzemedir. Ancak, kilogram başına mutlak en düşük maliyete ihtiyacınız varsa ve parçanız daha düşük mukavemet ile yüzey kalitesini tolere edebiliyorsa, **12L14 serbest işleme çeliği** veya **PVC** (mekanik olmayan prototipler için) alüminyumdan daha ucuza gelecektir. Gerçek "en ucuz", pound başına fiyattan çok parça geometrinize, gerekli toleranslara ve yıllık hacme bağlıdır.
---
Malzeme Maliyeti CNC Parça Fiyatınızın Yalnızca %20-40'ı Neden Oluşturur?

Mühendisler genellikle malzeme fiyat listelerini karşılaştırır ve en düşük maliyetli alaşımın kazandığını varsayar. Bu bir hatadır. CNC işlemede, **parça başına toplam maliyet** şunlara göre belirlenir:
- **Makine süresi** (Çin'de tipik olarak $60–$120/saat, AB/ABD'de $150–$250/saat) - **Takım aşınması** (daha sert malzemeler daha sık takım değişimi gerektirir) - **Kurulum ve fikstürleme** (karmaşık geometriler kurulum başına 15–30 dakika ekler) - **Hurda ve tolerans verimi** (sıkı toleranslar reddedilme oranlarını artırır) - **Yüzey bitirme** (anodize, kaplama veya pasivasyon parça başına $0.50–$3.00 ekler)

Pound başına ucuz ancak kesilmesi yavaş olan bir malzeme (ör. paslanmaz çelik 316), 3 kat daha hızlı işlenen biraz daha pahalı bir alüminyum alaşımından bitmiş parça başına daha pahalıya mal olacaktır.
---
H2: En Ucuz 5 CNC İşleme Malzemesi (Toplam Parça Maliyetine Göre Sıralanmış)

Dongguan'daki BQUQ fabrikasında 20 yıllık üretim verilerine dayanarak, tipik parça boyutları (50mm x 50mm x 25mm, toleranslar +/-0.1mm, miktar 100 adet) için kesin sıralama aşağıdadır:
| Malzeme | Hammadde Maliyeti (USD/kg) | İşlenebilirlik Puanı (1-10, 10 = en kolay) | Elde Edilen Tipik Toleranslar | Göreceli Toplam Parça Maliyeti (Alüminyum 6061 = 1.00) | Teslim Süresi (gün) | Yaygın Uygulamalar | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | **PVC (sert)** | $2.50 – $4.00 | 9 | +/-0.2 mm | 0.55 | 3–5 | Prototipler, fikstürler, izolatörler | **12L14 Çeliği** | $1.20 – $2.00 | 8 | +/-0.05 mm | 0.75 | 5–7 | Miller, pimler, burçlar | **Alüminyum 6061-T6** | $3.00 – $4.50 | 8 | +/-0.05 mm | 1.00 | 3–5 | Braketler, gövdeler, soğutucular | **Alüminyum 5052** | $3.50 – $5.00 | 7 | +/-0.10 mm | 1.10 | 4–6 | Sac metal parçalar, muhafazalar | **Pirinç C360** | $6.00 – $8.00 | 9 | +/-0.03 mm | 1.45 | 4–6 | Bağlantı parçaları, elektrik kontakları | **Çelik 1018** | $1.00 – $1.80 | 5 | +/-0.10 mm | 1.60 | 6–9 | Yapısal parçalar, aşınma plakaları | **Paslanmaz 304** | $4.00 – $6.00 | 3 | +/-0.10 mm | 2.30 | 8–12 | Gıda, tıbbi, korozif ortamlar |
|---|
**Kritik içgörü:** 12L14 çeliği kg başına PVC'den daha ucuzdur, ancak daha yüksek yoğunluğu (7.87 g/cm³'e karşı 1.4 g/cm³), aynı hacimdeki bir parçanın 5.6 kat daha ağır olduğu anlamına gelir. Belirli bir parça hacmi için PVC her zaman daha ucuzdur. Ancak PVC, 60°C'nin üzerindeki sıcaklıklara sürekli olarak dayanamaz, bu nedenle mekanik veya termal uygulamalarda başarısız olur.
---
H2: Alüminyum 6061-T6 Ne Zaman En Ucuzdur (ve Ne Zaman Değildir)
**Alüminyum 6061-T6**, BQUQ'daki CNC işleme siparişlerinin %80'inde kazanır. İşte nedeni:
- **İşleme hızı:** 10.000 RPM iş mili hızında, 3 kanallı karbür parmak freze, 6mm çap ile 6061'i 2.500 mm/dakika ilerleme hızında, 2mm kesme derinliğinde işliyoruz. Bu, 30 cm³/dakika talaş kaldırır. Aynı takım 12L14 çeliğinde 1.200 mm/dakika hızda çalışır (%60 daha yavaş). 304 paslanmaz çelikte ise 400 mm/dakikaya düşer (%85 daha yavaş). - **Takım ömrü:** Bir karbür parmak freze, aşınmadan önce 4.000 cm³ 6061 işler. Aynı takım 12L14'te 2.200 cm³ dayanır. 304'te ise yalnızca 600 cm³. - **Yüzey kalitesi:** 6061, tek bir finisaj pasosuyla Ra 0.8 µm elde eder. 12L14, Ra 1.2 µm verir. Paslanmaz çelik ikincil bir parlatma adımı gerektirir.
**Ancak alüminyum şu durumlarda EN UCUZ değildir:** - Parçanız 10mm çapın altında basit bir pim veya burç ise—12L14 çeliği, daha düşük hammadde maliyeti ve mükemmel talaş kırma özelliği nedeniyle parça başına %40 daha ucuzdur. - Yüksek sıcaklık direncine (>150°C) ihtiyacınız varsa—alüminyum mukavemetini kaybeder, bu nedenle 12L14 veya 1018 çeliği gerekli hale gelir. - Elektrik iletkenliği ve korozyon direncine ihtiyacınız varsa—pirinç C360, kg başına daha pahalı olmasına rağmen tereyağı gibi işlenir ve alüminyuma kıyasla çevrim süresini %20 azaltır.
**Gerçek BQUQ örneği:** Bir müşteri, 30mm x 10mm x 5mm boyutlarında 5.000 adet soğutucu sipariş etti. Alüminyum 6061'in maliyeti $0.42/parça idi. PVC $0.18/parça idi ancak 80°C yükte eridi. Pirinç C360 $0.61/parça idi ancak daha yüksek termal iletkenliği (alüminyum için 167 W/m·K'ye karşı 110 W/m·K) sayesinde %15 daha küçük bir tasarıma izin verdi. Müşteriye alüminyum 6061'i önerdik—anodize dahil toplam maliyet $0.58/parça idi ve parça 200°C termal çevrime dayandı.
---
H2: "Serbest İşleme" Çeliklerinin Gizli Maliyeti
**12L14 çeliği** özel ilgiyi hak ediyor. Talaş kırıcı ve yağlayıcı görevi gören kurşun (%0.15–0.35) ve kükürt içerir. Bu, onu açık ara **en ucuz işlenebilir çelik** yapar:
- Kesme hızı: 180 m/dak (1018 çeliği için 90 m/dak'ya kıyasla) - Yüzey kalitesi: Taşlama gerektirmeden Ra 0.8 µm elde edilebilir - Tolerans: 20mm altı çaplarda +/-0.02 mm kolayca korunur - Fiyat: $1.20–$2.00/kg, genellikle 6061 alüminyumdan daha ucuzdur
**Ancak kurşunsuz kısıtlamalar önemlidir.** Ürününüz tüketici ürünleri için RoHS veya REACH uyumluluğunu karşılamak zorundaysa, 12L14 elenir. Bu durumda, **12L14'ün kurşunsuz kuzeni olan 1215 çeliği** $1.50–$2.20/kg'a mal olur ve 12L14'ün hızının %95'inde işlenir. Küçük, yüksek hacimli parçalar için hala alüminyumdan daha ucuzdur.
**12L14'ü alüminyuma ne zaman tercih etmelisiniz:** - Parça ağırlığı kritik değilse (yoğunluk alüminyumun 2.8 katıdır) - Parça yüksek sertlik gerektiriyorsa (Elastisite modülü: alüminyum için 69 GPa'ya karşı 200 GPa) - Parça yüzeyi sertleştirilecek veya kaplanacaksa (çinko, nikel) - Miktar 1.000 adedi aşıyorsa—kurulum maliyeti amorti edilir ve hammadde tasarrufu baskın hale gelir
---
H2: Plastikler: Yalnızca Prototipler İçin En Ucuz CNC Malzemesi
**PVC (polivinil klorür)** ve **HDPE (yüksek yoğunluklu polietilen)**, CNC işleme için parça başına en ucuz malzemelerdir, ancak ciddi sınırlamaları vardır:
- **PVC:** $2.50–$4.00/kg, 5.000 mm/dakika hızla işlenir (tüm malzemelerin en hızlısı), soğutma sıvısı gerekmez, talaşlar aşındırıcı değildir. Maksimum sürekli çalışma sıcaklığı: 60°C. Çekme mukavemeti: 45 MPa. - **HDPE:** $2.00–$3.50/kg, daha da yumuşaktır, ancak sakızımsıdır—keskin takım geometrisi ve yüksek talaş açısı gerektirir. Maksimum sıcaklık: 80°C. Çekme mukavemeti: 30 MPa. - **POM (Delrin/Asetal):** $4.00–$6.00/kg, ancak +/-0.03 mm toleransa kadar güzel işlenir ve nemli ortamlarda boyutlarını korur. Hassas plastik parçalar için POM, PVC'den daha ucuzdur çünkü hurda oranları %15'ten %2'ye düşer.
**Mühendislik kuralımız:** PVC veya HDPE'yi yalnızca daha sonra enjeksiyonla kalıplayacağınız **form-uyum prototipleri** için kullanın. Plastiklerin CNC ile işlenmesi, 500 adedin üzerindeki miktarlarda nadiren uygun maliyetlidir—enjeksiyon kalıplama $0.10–$0.50/parça maliyetle devreye girer.
**Sıcaklık gerçeklik kontrolü:** CNC ile işlenmiş bir PVC dişli, 50°C ortam sıcaklığında 2 kg yük altında deforme olur. Aynı dişli POM'da yıllarca 100°C'de çalışır. Sahada arızaya neden olacaksa parça başına $0.20 tasarruf etmeyin.
---
H2: Parçanız İçin Gerçek En Ucuz Malzemeyi Nasıl Hesaplarsınız?
(BQUQ'da her gün kullandığımız) bu 5 adımlı mühendislik formülünü kullanın:
1. **Fonksiyonel çalışma aralığını tanımlayın:** Maksimum sıcaklık, yük, korozyon, elektrik iletkenliği ve termal iletkenlik gereksinimleri. 2. **Malzeme hacmini hesaplayın:** 3D modelinizden hacmi cm³ olarak alın. Ağırlığı elde etmek için yoğunlukla çarpın. 3. **İşleme süresini tahmin edin:** Alüminyum için 30 cm³/dak, 12L14 için 18 cm³/dak, 304 paslanmaz çelik için 8 cm³/dak, PVC için 50 cm³/dak kullanın. 4. **Süreyi atölye ücretiyle çarpın:** 3 eksenli CNC freze için $75/saat (Çin) veya $180/saat (ABD) varsayın. 5. **Bitirme ve toleransları ekleyin:** Anodize $0.80–$2.00/kg ekler; sıkı toleranslar (+/-0.01mm) %20-40 maliyet ekler; ikincil çapak alma $0.10–$0.30/parça ekler.
**Örnek hesaplama (parça hacmi = 30 cm³):**
| Malzeme | Ağırlık (kg) | Hammadde Maliyeti | İşleme Süresi (dak) | İşleme Maliyeti | Bitirme | Toplam Maliyet/Parça | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | PVC | 0.042 | $0.13 | 0.6 | $0.75 | Yok | **$0.88** | 12L14 | 0.236 | $0.38 | 1.7 | $2.13 | Çinko kaplama $0.20 | **$2.71** | 6061 Al | 0.081 | $0.28 | 1.0 | $1.25 | Anodize $0.15 | **$1.68** | 304 SS | 0.236 | $1.18 | 3.8 | $4.75 | Pasivasyon $0.10 | **$6.03** |
|---|
**Karar:** Fonksiyonel bir mekanik parça için alüminyum 6061-T6 en ucuzudur. Yük taşımayan bir prototip için PVC kazanır. 10mm çapın altındaki yüksek hacimli bir mil için 12L14 çeliği kazanır. Tek bir "en ucuz" yoktur—yalnızca "sizin özel gereksinimleriniz için en ucuz" vardır.
---
H2: Mühendisler için SSS Tarzı İpuçları
**S: Alüminyum 6061 her zaman 7075'ten daha mı ucuzdur?** Hayır. 7075-T6, kg başına %40-60 daha pahalıdır ($5.50–$7.00'a karşı $3.00–$4.50) ve daha yüksek sertliği nedeniyle %20 daha yavaş işlenir. 7075'i yalnızca 450 MPa'nın üzerinde akma mukavemetine ihtiyacınız olduğunda kullanın. Uygulamaların %95'i için 6061-T6 (akma 276 MPa) yeterlidir ve daha ucuzdur.
**S: Daha düşük kalite bir alüminyum kullanarak daha ucuz fiyat alabilir miyim?** Evet, ancak dikkatli olun. 6063 alüminyum daha ucuzdur ($2.80–$3.50/kg) ancak daha yumuşaktır ve işlenebilirliği düşüktür (takımları tıkar). CNC işleme için 6061-T6 aslında maliyet optimumudur. 5052 sac metal bükme içindir, CNC frezeleme için değil.
**S: Parti boyutu malzeme seçimini nasıl etkiler?** 1–50 adet için en hızlı işlenen malzemeyi (alüminyum veya PVC) seçin. 100–1.000 adet için hammadde maliyeti baskın faktör haline gelir—12L14 çeliği veya alüminyum 6061. 1.000 adedin üzerinde, yakın net şekilli döküm veya dövme yapmayı ve ardından CNC ile bitirmeyi düşünün—bu, toplam maliyeti %50 azaltabilir.
**S: Geri dönüştürülmüş veya hurda malzemeler ne olacak?** Üretim parçaları için hurda kullanılmasını önermiyoruz. Geri dönüştürülmüş alüminyumun bileşimi değişkendir (6061 ve 6063 alaşımları karışık), bu da tutarsız işlenebilirliğe ve potansiyel gözenekliliğe yol açar. Tek bir gözeneklilik kusuru $50'lik bir parçayı hurdaya çıkarabilir. %15 tasarruf riske değmez.
**S: Yüzey kalitesi gereksinimi en ucuz malzemeyi değiştirir mi?** Evet. Ra 0.4 µm veya daha iyisine ihtiyacınız varsa, alüminyum ve pirinç bunu tek bir finisaj pasosuyla elde eder. Çelik, taşlama veya parlatma gerektirir ve $0.50–$1.50/parça ekler. PVC parlatılabilir ancak kolayca çizilir. Ayna yüzeyleri için alüminyum en ucuzudur.
---
Sonuç: Mühendisin Karar Matrisi
| Parçanız şunları gerektiriyorsa... | En ucuz malzeme | Neden | --- | --- | --- | Mekanik yük yok, yalnızca oda sıcaklığı | PVC | Parça başına en düşük maliyet, en hızlı işleme | Mukavemet, sertlik, korozyon direnci, ısı dağılımı | Alüminyum 6061-T6 | En iyi genel maliyet-performans dengesi |
|---|


