Metal Damgada Çapak: Nedenleri, Toleranslar ve 7 Kontrol Yöntemi
Metal Damgada Çapak: Nedenleri, Toleranslar ve 7 Kontrol Yöntemi
**Doğrudan Cevap:** Metal damgada çapak, zımba ve kalıp arasındaki boşluk hatalı olduğunda veya takım aşınması spesifikasyonların ötesine geçtiğinde iş parçası kenarında oluşan istenmeyen bir yükselti veya küçük, keskin malzeme çıkıntısıdır. Çapak kontrolü öncelikli olarak hassas kalıp boşluğu yönetimi (tipik olarak malzeme kalınlığının her bir taraf için %5-12'si), düzenli takım bakım programları ve 0,05 mm altı toleranslar gerektiğinde tamburlama veya vibrasyonlu çapak alma gibi ikincil bitirme işlemleriyle sağlanır.
---
H2: Damga Prosesinde Çapak Oluşumunu Anlamak

Hassas metal damgada çapaklar malzeme kusuru değil, kırılma mekaniğinin öngörülebilir bir sonucudur. Bir zımba malzemeyi kalıptan geçirirken, sac metal dört ayrı bölgeden geçer: yuvarlanma, parlatma, kırılma ve çapak. Çapak, zımba malzemeyi temiz bir şekilde kesmeden kalıp kenarından ittiğinde son bölgede oluşur. Bu durum, zımba ile kalıp arasındaki boşluğun çok büyük olması nedeniyle malzemenin kırılmadan önce bükülüp esnemesine ve parçanın alt kenarında pürüzlü bir dudak bırakmasına yol açar.
BQUQ'nun Dongguan tesisinde, çapak yüksekliğini 0,001 mm çözünürlüklü dijital mikrometre ile ölçüyoruz. Standart karbon çeliği (SPCC, DC01) için, fonksiyonel parçalarda kabul edilebilir çapak yüksekliği 0,05 mm'nin altındadır. Otomotiv akü terminalleri veya tıbbi cihaz bileşenleri gibi kritik uygulamalar için 0,02 mm veya daha azını hedefliyoruz. Fizik basittir: boşluğun malzeme kalınlığına oranı kırılma açısını belirler. 1,0 mm kalınlığındaki soğuk haddelenmiş çelik sac için optimum tek taraflı boşluk 0,05–0,08 mm'dir (%5–8). Boşluk 0,12 mm'yi aşarsa, çapak yüksekliği tipik olarak 0,10 mm'yi aşar ve ikincil çapak alma işlemi gerekir.

---
H2: Çapak Kusurlarının Kök Nedenleri: Takım, Boşluk ve Malzeme Değişkenleri
Çapak oluşumunu kontrol eden üç ana değişken vardır: kalıp boşluğu, takım keskinliği ve malzeme özellikleri.

**1. Kalıp Boşluğu (Tek Taraf):** Yanlış boşluk en yaygın nedendir. Çok fazla boşluk büyük bir çapak ve daha ağır bir yuvarlanma oluşturur. Çok az boşluk ise ikincil kesmeye ve kullanım sırasında kırılabilecek ince, keskin bir çapağa neden olur. Mühendislik standardımız ilk kurulum için şu formülü kullanır: Boşluk (tek taraf) = Malzeme Kalınlığı × yumuşak malzemeler için %4 ila %8 (alüminyum 5052, pirinç) ve sert malzemeler için %8 ila %12 (paslanmaz çelik 301, yay çeliği).
**2. Takım Aşınması:** Kesici kenar yarıçapı 0,02 mm'den büyük olan bir zımba, malzemeyi kesmek yerine itmeye başlar. Paslanmaz çelik için 50.000 strok ve yumuşak çelik için 100.000 strok takım muayene aralığı öneriyoruz. Bu aralıklarda, kesici kenar yarıçapını optik karşılaştırıcı ile ölçüyoruz. Yarıçap 0,03 mm'yi aştığında zımba yeniden taşlanır. Tipik bir progresif kalıp zımbasını yeniden taşlamanın maliyeti zımba başına 15–40 USD iken, çapak reddi nedeniyle 10.000 parçalık bir partinin hurdaya ayrılmasının maliyeti 500 USD'yi aşabilir.
**3. Malzeme Sertlik Değişimi:** Gelen bobin sertliği ±10 HV'den (Vickers sertliği) fazla değişirse, çapak boyutu dalgalanır. Örneğin, sertliği 90 HV ile 110 HV arasında değişen bir SPCC çelik partisi tutarsız kırılma noktaları üretecektir. Her bobin için sertlik verileri içeren malzeme sertifikaları (MTC) talep ediyor ve her yeni bobinin ilk 10 parçasında Rockwell B spot kontrolü yapıyoruz.
---
H2: Çapak Yüksekliği için Kantitatif Tolerans Standartları
Endüstri standartları net sayısal limitler sağlar. En çok atıfta bulunulanlar Çin Ulusal Standardı GB/T 13914-2002 (damga parçaları toleransları için) ve otomotiv standardı Q/CAF 01.0001'dir (çapak yüksekliği için). Aşağıda, son 24 aydaki üretim verilerimize dayalı olarak yaygın malzemeler ve kalınlıklar için karşılaştırmalı bir tablo bulunmaktadır.
| Malzeme | Kalınlık (mm) | Tek Taraf Boşluk (%) | Maks. Çapak Yüksekliği – Standart (mm) | Maks. Çapak Yüksekliği – Hassas (mm) | Önerilen Çapak Alma Yöntemi | 1000 Parça Başına Tipik Maliyet (CNY/USD) | --------------------- | ---------------- | ------------------------ | -------------------------------- | ---------------------------------- | ------------------------------ | --------------------------------------- | SPCC (yumuşak çelik) | 1,0 | %5–8 | 0,08 | 0,03 | Tamburlama (seramik medya) | 15 CNY / 2,10 USD | SPCC (yumuşak çelik) | 2,0 | %6–9 | 0,12 | 0,05 | Vibrasyonlu banyo | 25 CNY / 3,50 USD | SUS 304 (paslanmaz) | 1,5 | %8–12 | 0,10 | 0,04 | Manuel çapak alma (eğe) | 60 CNY / 8,40 USD | AL 5052 (alüminyum) | 2,5 | %4–6 | 0,15 | 0,06 | Kuru buz püskürtme | 40 CNY / 5,60 USD | C17200 (berilyum bakır) | 0,8 | %5–7 | 0,05 | 0,02 | Elektrolitik parlatma | 80 CNY / 11,20 USD |
|---|
*Not: Hassas çapak yüksekliği yalnızca özel bir ince kesme kalıbı veya ikincil bir düzeltme işlemi ile elde edilebilir. Standart progresif kalıp damgalama, 1,5 mm'den kalın malzemelerde 0,03 mm'nin altını tutarlı bir şekilde sağlayamaz.*
---
H2: Yüksek Hacimli Üretim için Yedi Pratik Çapak Kontrol Yöntemi
Dongguan tesisimizde 80'den fazla damga presiyle 20 yıllık deneyime dayanarak, maliyet etkinliğine göre sıralanmış kontrol yöntemleri şunlardır:
**Yöntem 1: Tasarım Aşamasında Kalıp Boşluğunu Optimize Etme (Sıfır Maliyet)** Takım tasarımı sırasında, CAD yazılımı (AutoForm) kullanarak boşluğu simüle ediyoruz. Yeni bir parça için, tam malzeme sınıfı ve kalınlığında test şeritleri sipariş ediyoruz. Üç farklı boşlukla 50 parçalık bir deneme yapıyoruz: düşük, nominal ve yüksek. Her parçada çapak yüksekliğini ölçüyor ve aşırı yuvarlanma olmadan (yuvarlanma derinliği malzeme kalınlığının %15'ini geçmemelidir) minimum ortalama çapak sağlayan boşluğu seçiyoruz.
**Yöntem 2: Takım Aşınma İzleme Sistemi Uygulama (Düşük Maliyet)** Pres ramına bir yük hücresi monte ediyoruz. Damga kuvveti taban çizgisinden %8 düştüğünde (körleşen zımbayı gösterir), pres otomatik olarak durur. Bu, binlerce çapaklı parçanın üretilmesini önler. Yük hücresi montajı pres başına yaklaşık 2.500 USD tutar ve 7/24 çalışan bir operasyonda geri ödeme süresi 4 aydan kısadır.
**Yöntem 3: Kritik Kenarlar için Çapaksız (İnce Kesme) Prosesi Kullanma** 0,02 mm altında çapak yüksekliği gerektiren parçalar için ince kesme öneriyoruz. Bu proses, pürüzsüz bir kesme yüzeyi oluşturmak için V-halkalı zımba ve karşı zımba kullanır. Takım maliyeti geleneksel damgalamadan %30–50 daha yüksektir, ancak ikincil çapak almayı tamamen ortadan kaldırır. İnce kesme kalıbı için teslim süresi standart kalıp için 3–4 haftaya karşılık 6–8 haftadır.
**Yöntem 4: İkincil Vibrasyonlu Çapak Alma (En Yaygın)** Standart parçalar için, seramik medyalı (üçgen şekilli, 5 mm boyutunda) vibrasyonlu banyo kullanıyoruz. Proses, 5.000 parçalık parti başına 30–45 dakika çalışır. 0,10 mm'ye kadar çapakları giderir ve keskin kenarları 0,05–0,10 mm yarıçapa yuvarlar. Maliyet düşüktür (1.000 parça başına 2–5 USD), ancak 0,15 mm'den büyük çapakları etkili bir şekilde gideremez. Ayrıca yüzeye hafif mat bir görünüm ekler; bu da kozmetik parçalar için sonradan bir parlatma adımı gerektirebilir.
**Yöntem 5: Termal veya Elektrokimyasal Çapak Alma (Yüksek Hassasiyet)** İç çapraz delikler veya karmaşık geometriler için, termal enerjiyle çapak alma (TED), kapalı bir odada çapakları yakmak için yanıcı gaz karışımı kullanır. Proses çevrim başına 20 milisaniye sürer ve boyutları etkilemeden çapakları eşit şekilde giderir. Parça başına maliyet daha yüksektir (parça başına 0,02–0,05 USD), ancak iç çapaklar için tek yöntemdir. Elektrokimyasal çapak alma (ECD), 15 saniyelik çevrim süresi ve ±0,005 mm çapak giderme doğruluğu ile alüminyum gibi daha yumuşak metaller için kullanılır.
**Yöntem 6: Kenar Sıkıştırma (Kalıp İçi Çapak Alma)** Progresif kalıplarda, çapağı parça yüzeyine karşı düzleştiren bir sıkıştırma istasyonu ekliyoruz. Bu, 0,05 mm'den küçük çapaklar için etkilidir. Sıkıştırma zımbası, çapağı malzemeye sıkıştıran santimetrekare başına 3–5 ton kuvvet uygular. Bu yöntem çevrim süresi ve ek maliyet eklemez, ancak takım aşınmasını %15 artırır.
**Yöntem 7: Gerçek Zamanlı Optik Muayene (Kalite Güvence)** 5 megapiksel kamera ve telecentrik lensli hat içi görüş sistemleri kullanıyoruz. Sistem, dakikada 120 parça hızında 0,05 mm'den büyük çapak yüksekliğini tespit eder. Reddetme doğruluğu %99,7'dir. Sistemin entegrasyon maliyeti 18.000 USD'dir, ancak müşteri iadelerini %2'den %0,1'e düşürür.
---
H2: Mühendisler ve Satın Alma Yöneticileri için SSS Tarzı İpuçları
**S: Nikel kaplanacak bir parça için kabul edilebilir çapak yüksekliği nedir?** C: Elektrokaplama için çapak 0,03 mm'nin altında olmalıdır. Daha büyük herhangi bir çapak, kenarda kaplama birikmesine neden olarak zayıf yapışma ve pullanmaya yol açar. İki aşamalı bir proses öneriyoruz: sıkı boşluklu damgalama (%5) ardından vibrasyonlu çapak alma ve sonrasında kaplama.
**S: Çapak, damgalanmış bir yayın yorulma ömrünü nasıl etkiler?** C: Çapak bir gerilim yükseltici görevi görür. Bir yay çeliği parçasında (örn., 65Mn, 0,8 mm kalınlık), 0,10 mm'lik bir çapak yorulma ömrünü çapaksız bir kenara kıyasla %40 azaltır. Bunu, 600 MPa gerilim genliğinde 10 Hz'de yorulma test cihazı kullanarak test ediyoruz. 0,02 mm çapak ile 0,10 mm çapak arasındaki fark, kırılmaya kadar 1,2 milyon çevrime karşılık 700.000 çevrimdir.
**S: Isıl işlemden sonra çapak alabilir miyiz?** C: Hayır, ısıl işlemden sonra çapak almak zordur çünkü artan sertlik (HRC 40–50) seramik medyayı hızla aşındırır. Çapak almayı her zaman ısıl işlemden önce yaparız. Tek istisna, çok keskin kenar gerektiren parçalardır; bu durumda temperleme sonrası elmas macunu ile parlatma yaparız.
**S: Standart ve hassas çapak kontrolü arasındaki fiyat farkı nedir?** C: Tipik 1,5 mm kalınlığındaki paslanmaz çelik parça için, kalıp doğru tasarlanmışsa standart çapak kontrolü (0,10 mm) ek maliyet eklemez. Hassas çapak kontrolü (0,03 mm), ek takım bakımı (daha sık yeniden taşlama) ve daha yavaş pres hızı (80 SPM'den 60 SPM'ye düşürme) nedeniyle 1.000 parça başına 12–18 USD ekler. İnce kesme için 1.000 parça başına 25–40 USD ekleyin.
**S: Kavisli veya düzensiz bir kenarda çapak nasıl kontrol edilir?** C: 2 mikrometre uç yarıçaplı bir profilometre kullanıyoruz. Uç kenar profilini tarar ve yazılım maksimum tepe yüksekliğini hesaplar. Kavisli kenarlar için 0,01 mm çözünürlüklü 3D optik tarayıcı kullanıyoruz. Muayene süresi parça başına 30 saniyedir.
---
H2: Bir Sonraki Damga Projeniz için Pratik Öneriler
Bize bir çizim gönderdiğinizde, çapak gereksinimlerini malzeme sınıfı ve kalınlığına göre değerlendireceğiz. Mühendislik önerimiz basittir: gerekenden daha sıkı bir çapak toleransı belirtmeyin. 0,10 mm tolerans, standart takımla ek maliyet olmadan elde edilebilir. 0,05 mm tolerans, takım bakım aralığının 100.000 yerine 30.000 strok olmasını gerektirir ve bu da takım maliyetini yaklaşık %8 artırır. 0,02 mm tolerans, ince kesme veya ikincil taşlama işlemi gerektirir ve bu da parça maliyetini %20–35 artırır.
Yüksek hacimli parçalar için (yılda 500.000 parçadan fazla), 8.000–12.000 USD sermaye maliyetiyle özel bir çapak alma hattına (vibrasyonlu banyo + kurutma fırını) yatırım yapmanızı öneriyoruz. Bu hat saatte 5.000 parça işleyecek ve parça başına çapak alma maliyetini 0,001 USD'nin altına düşürecektir. Düşük hacimli prototip parçalar için, karbür sıyırıcı ile manuel çapak almayı öneriyoruz; bu parça başına 2 USD tutar ancak doğrulama numuneleri için tamamen yeterlidir.
Ayrıca çiziminize bir çapak yönü notu eklemenizi tavsiye ederiz. Çapak yönü kalıp tasarımıyla kontrol edilir: zımba üstten girerse, çapak alt kenardadır. Montaj gereksinimlerinize uyum sağlamak için "çapak yukarı" veya "çapak aşağı" belirtin. Yanlış yöne bakan bir çapak, elektrik konnektörlerinde kısa devrelere neden olabilir veya eşleşen parçalara müdahale edebilir.
---
Sonuç: Çapak Kontrolü Bir Tasarım ve Proses Disiplinidir
Metal damgada çapak kaçınılmaz bir kusur değildir; kesme prosesinin ölçülebilir, kontrol edilebilir bir çıkt

