5G Altyapı Üretimi: Bağlantı için Hassas Bileşenler
Giriş: 5G Ağlarının Üretim Belkemiği
5G altyapısının nasıl üretildiği sorusunun doğrudan cevabı şudur: RF bileşenlerinde ±0,005 mm toleransları koruyabilen, 100 W/cm²'yi aşan güç yoğunluklarını termal olarak yönetebilen ve %99,999 güvenilirlikle (beş dokuzlu çalışma süresi) parçalar üretebilen çok katmanlı bir hassas üretim ekosistemi gerektirir. BQUQ'da bunu, 5 eksenli CNC işleme, progresif kalıp damgalama ve özel yay mühendisliğinin bir kombinasyonuyla, tamamı şirket içi CMM ve X-ray muayenesiyle doğrulanarak başarıyoruz. 4G'den 5G'ye geçiş yalnızca bir bant genişliği yükseltmesi değildir; donanım katmanının fiziksel bir dönüşümüdür ve önceki nesillerden daha sıkı boyutsal kontrol ve üstün malzeme performansı gerektirir.
RF Performansı ve Termal Yönetim için Malzeme Seçimi
Malzeme seçimi, bir 5G bileşeninin başarısını belirleyen ilk mühendislik kararıdır. 2,5 GHz'in altında çalışan 4G baz istasyonlarının aksine, 5G mmWave frekansları (24-39 GHz) ciddi sinyal zayıflamasına maruz kalır. Bu durum, tasarımcıları düşük kayıplı dielektrik malzemeler ve yüksek iletkenlikli metaller kullanmaya zorlar.
Muhafazalar ve soğutucular için, mükemmel mukavemet-ağırlık oranı ve termal iletkenliği (167 W/m·K) nedeniyle yapısal parçalarda Al 6061-T6'yı öneriyoruz. Ancak yüksek frekanslı filtre boşlukları için C19400 bakır alaşımını (UNS C19400) belirtiyoruz çünkü elektriksel iletkenliği %60-65 IACS'dir (Uluslararası Tavlanmış Bakır Standardı) ve bu, ekleme kaybını (insertion loss) en aza indirmek için kritiktir. Anten reflektörleri için, dış ortamlarda galvanik korozyonu önlemek amacıyla nikel kaplamalı yüzey kaplamalı özel bir alüminyum-magnezyum-silisyum alaşımı kullanıyoruz.
Bu malzemeler üzerindeki toleranslar ciddidir. Tipik bir 5G yama anteni, 150 mm'lik bir yüzey üzerinde 0,02 mm düzlük gerektirir. Bu düzlük aşılırsa, yayılan elemanlar arasındaki faz kayması artar ve hüzme şekillendirme (beamforming) doğruluğu bozulur. CNC işleme merkezlerimiz, bu özellikleri elde etmek için gerekli olan ±0,003 mm konumlandırma doğruluğunu korur. RF temas yüzeyleri için yüzey pürüzlülüğü Ra 0,4 µm veya daha iyi olmalıdır; daha pürüzlü herhangi bir yüzey, zayıf sinyalleri engelleyebilen bir bozulma ürünü olan pasif intermodülasyonu (PIM) artırır.
Aktif Anten Üniteleri (AAU'lar) için Hassas İşleme Toleransları
Aktif Anten Üniteleri (AAU'lar), 5G baz istasyonlarının kalbidir. Yüzlerce düşük gürültülü amplifikatörü ve alıcı-vericiyi tek bir kompakt muhafazada birleştirirler. Üretim zorluğu, bu elektronikleri barındırırken anten dizisi için hassas hizalama sağlaması gereken mekanik yapıda yatmaktadır.
AAU muhafazaları için işleme sürecimiz dört kritik özelliğe odaklanır: montaj boss yüksekliği, delik çapı, diş konumu ve genel hacim. Örneğin, PCB'yi (Baskılı Devre Kartı) muhafazaya sabitleyen montaj bossları ±0,02 mm yükseklik toleransı gerektirir. Bu tolerans tutturulamazsa, termal arayüz malzemesi (TIM) eşit şekilde sıkıştırılamaz ve bileşen ömrünü kısaltan sıcak noktalar oluşturur.
Ayrıca dalga kılavuzu kanallarını doğrudan muhafazaya işliyoruz. Bu kanallar, empedans eşleşmesini korumak için genişlik ve derinlikte ±0,01 mm boyutsal tolerans gerektirir. 0,05 mm'lik bir sapma, geri dönüş kaybında (S11) 10 dB'den fazla bir kaymaya neden olarak kanalı kullanılamaz hale getirebilir. 28 GHz'lik bir AAU için yakın tarihli bir üretim serisinde, bu dalga kılavuzu boyutlarında 1,67'lik bir Cpk (Proses Yeterlilik İndeksi) elde ettik; bu, parçaların %0,0001'inden azının spesifikasyon dışı olduğu anlamına gelir.

Aşağıdaki tablo, ürettiğimiz çeşitli 5G bileşenleri için tipik işleme spesifikasyonlarını özetlemektedir.
| Bileşen Tipi | Malzeme | Temel Tolerans (mm) | Yüzey Kaplaması (Ra µm) | Teslim Süresi (Gün) |
| Aktif Anten Muhafazası | Al 6061-T6 | Bosslarda ±0,02 | 0,8 | 15 |
| mmWave Dalga Kılavuzu Kanalı | C19400 Bakır | Genişlikte ±0,01 | 0,4 | 10 |
| RF Filtre Boşluğu | Al 5083 | Derinlikte ±0,015 | 0,2 | 12 |
| Soğutucu Tabanı (Yüksek Güç) | C1100 Bakır | Düzlükte ±0,05 | 1,6 | 8 |
| Yaylı Kontak (RF kalkanı için) | Berilyum Bakır | Serbest uzunlukta ±0,005 | N/A | 5 |
5G Muhafazaları ve Ekranlama için Sac Metal Damgalama
CNC işleme yapısal çekirdeği sağlarken, sac metal damgalama dış muhafazaları ve iç ekranlama kutularını üretmek için en uygun maliyetli yöntemdir. 5G frekanslarında, elektromanyetik girişim (EMI) ekranlaması opsiyonel değildir. Bir ekranlama kutusu, sızıntıyı önlemek için toprak düzlemiyle sürekli elektriksel temas sağlamalıdır.
Progresif kalıp damgalama prosesimiz 0,3 mm ila 2,0 mm kalınlığındaki malzemeleri işler. 5G uygulamaları için ağırlıklı olarak kalay kaplı çelik (SPTE) ve paslanmaz çelik 304 kullanıyoruz. Buradaki kritik parametre büküm yarıçapıdır. Keskin bir büküm yarıçapı (malzeme kalınlığının 0,5 katından az), kaplamada mikro çatlaklara neden olarak paslanmaya ve artan temas direncine yol açabilir. Kaplı malzemeler için minimum 1,0x malzeme kalınlığında büküm yarıçapı koruyoruz.
5G muhafazaları için damgalama toleransları, tüketici elektroniğinden tipik olarak daha sıkıdır. Delikten deliğe ±0,05 mm ve kesik toleranslarında ±0,08 mm tutuyoruz. Muhafaza kapılarını kaplayan finger-stock contalar için, C17200 sertliğinde berilyum bakır (BeCu) alaşımları damgalıyoruz. Bu contalar 0,8 mm parmak genişliği ve 1,5 mm aralık gerektirir. Yay kuvveti parmak başına 60-80 gram arasında tutarlı olmalıdır. Yüksek hızlı damgalama preslerimiz dakikada 200 strokta çalışarak tekrarlanabilirlikten ödün vermeden maliyet verimliliği sağlar.
5G'de Hassas Yaylar: RF Kontakları ve Termal Klipsler
Yaylar 5G altyapısında genellikle göz ardı edilir, ancak toprak bütünlüğünü ve termal teması sağlamak için kritiktir. En zorlu uygulama, anten dizisinde kullanılan RF yay kontağıdır. Bu yaylar, 1,2 mm sıkıştırma yüksekliğinde 100-150 gram normal kuvvet sağlamalı ve yorulmadan 500.000 çevrime dayanmalıdır.
Bunları 0,2 mm ila 0,5 mm çapında yuvarlak telden üretiyoruz. Yay indeksi (D/d), gerilim konsantrasyonunu önlemek için 4 ila 8 arasında tutulmalıdır. Yüzey kusurlarını ortadan kaldıran özel bir sarma prosesi kullanıyoruz. 5G için, mümkün olan en düşük temas direnci (<10 mΩ) için genellikle altın kaplı berilyum bakır kullanıyoruz. Kaplama kalınlığı, 1,0 µm nikel alt katman üzerine 0,5 µm'dir.
Bir diğer kritik yay, ısı borusunu taban plakasına tutan termal klipstir. Bu klips, termal çevrim sırasında ısı borusunun kalkmamasını sağlamak için 5-8 PSI sabit basınç uygulamalıdır. Testlerimizde, bu klipsleri -40°C ila +105°C (standart telekom sıcaklık aralığı) arasında çevrime tabi tutuyoruz. Standart bir müzik teli yayı bu ortamda kuvvetinin %15'ini kaybeder. 1.000 çevrimden sonra yükünün %95'ini koruyan 17-7PH paslanmaz çelik kullanıyoruz. Klipsin serbest açısındaki üretim toleransı, sıkıştırma kuvvetini doğrudan etkileyen ±1,0 derecedir.
Maliyet Analizi ve Ekonomik Parti Büyüklükleri

5G bileşenlerinin maliyeti, tolerans ve malzemeye bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Fiyatlandırma verilerimiz, CNC ile işlenmiş bir AAU muhafazasının, karmaşıklığa ve miktara bağlı olarak birim başına 85 ila 150 dolar arasında olduğunu göstermektedir. Damgalanmış bir EMI kalkanı parça başına 0,50 ila 2,00 dolar arasındadır. Yüksek hassasiyetli RF yayları, öncelikle kaplama maliyetleri ve berilyum bakır hammadde maliyeti nedeniyle her biri 0,80 ila 3,50 dolar arasındadır.
Ekonomik olarak parti büyüklüğü önemlidir. CNC işleme için, sipariş başına 500-2.000 adet aralığını "tatlı nokta" olarak görüyoruz. Bu, özel fikstürler kullanmamıza ve parça başına kurulum süresini azaltmamıza olanak tanır. 100 adedin altında, kurulum maliyeti baskın hale gelir ve birim fiyatı %30-40 artırır. Damgalama için, yüksek takım maliyeti (progresif kalıp için tipik olarak 5.000-15.000 dolar), yatırımı etkili bir şekilde amorti etmek için 50.000 adedin üzerinde hacimlere ihtiyacınız olduğu anlamına gelir. Küçük parti prototipleme için, uyum kontrolleri için 3D baskıyı öneriyoruz, ancak üretim için malzeme bütünlüğünü ve elektriksel performansı sağlamak amacıyla her zaman işlenmiş veya damgalanmış parçalara geçin.
Dış Mekan Baz İstasyonları için Termal Yönetim Spesifikasyonları
5G baz istasyonları, daha yüksek veri çıkışı ve hüzme şekillendirme işleme nedeniyle 4G birimlerinden önemli ölçüde daha fazla ısı üretir. Güç amplifikatörü modülleri tek bir ünitede 300W'a kadar ısı üretebilir. Bu ısı, doğrudan güneş ışığında 55°C'ye ulaşabilen ortam havasına soğutucu aracılığıyla dağıtılmalıdır.
5G soğutucuları için termal yönetim stratejimiz, 10-15 mm taban plakası kalınlığı ve inç başına 10-14 kanatçık yoğunluğu içerir. Kanatçık kalınlığı, hava akışını ve yüzey alanını dengelemek için tipik olarak 1,2 mm'dir. Soğutucularımızın termal direncini bir rüzgar tüneli testi kullanarak ölçüyoruz. Tipik bir spesifikasyon, 3 m/s hava akışında 0,05 °C/W termal dirençtir. Bunu başarmak için, soğutucu tabanı ile AAU muhafazası arasındaki arayüz 0,05 mm düzlükte işlenmelidir. Bu düzlüğü alüminyumda iç gerilim oluşturmadan elde etmek için elmas frezeleme prosesi kullanıyoruz.
Aşırı ortamlar için, kanatçıkların katı bir alüminyum bloktan kesildiği kazıma (skived) kanatçıklı soğutucular sunuyoruz. Bu, lehimli montajlarda meydana gelen kanatçık-taban arayüzünün termal direncini ortadan kaldırır. Kazıma soğutucular, bir sonraki 5G silikon nesli için yeterli olan 150 W/cm²'ye kadar ısı akışını işleyebilir.
Satın Alma Mühendisleri için Pratik Öneriler
5G bileşenleri tedarik ederken, üç pazarlık konusu olmayan parametreyi doğrulamanız gerekir: malzeme sertifikası, muayene yöntemi ve tolerans kapasitesi.
İlk olarak, hammadde için her zaman bir Değirmen Test Sertifikası isteyin. Bakır alaşımları için iletkenlik derecesini doğrulayın. C19400'den C11000'e (elektrolitik sert bakır) bir malzeme ikamesi, termal genleşme katsayısını değiştirerek lehim bağlantısı arızasına neden olabilir.

İkinci olarak, tedarikçinizin kritik boyutlar için sadece kumpas değil, CMM (Koordinat Ölçüm Makinesi) muayenesi kullandığından emin olun. Kumpas ölçümünün doğruluğu ±0,02 mm'dir ve bu, ±0,01 mm toleransı kontrol etmek için yetersizdir. 0,001 mm çözünürlüğe sahip bir CMM kullanılarak yapılan tam bir boyutsal rapor isteyin.
Üçüncü olarak, seri üretimden önce bir Proses Yeterlilik (Cpk) raporu isteyin. 1,33'lük bir Cpk minimum kabul edilebilir değerdir; kritik RF boyutları için 1,67'yi öneriyoruz. Bu, prosesin istikrarlı ve merkezli olduğunu sağlar. Tedarikçi bu veriyi sağlayamıyorsa, prosesini etkili bir şekilde kontrol etmiyor olabilir.
Sonuç ve Sonraki Adımlar
5G altyapısının üretimi, aşırı hassasiyet ve malzeme bilimi disiplinidir. Dalga kılavuzu kanalları için ±0,01 mm işleme toleransları, milyonlarca strok boyunca 0,05 mm doğruluğu koruyan damgalama kalıpları ve zorlu dış ortam koşullarında 500.000 çevrime dayanan yay tasarımları gerektirir. Bileşenler yalnızca metal parçalar değildir; 5G sinyal yolunun fiziksel tezahürüdür. Düzlük, yüzey kaplaması veya malzeme saflığındaki herhangi bir sapma, son kullanıcılar için doğrudan kayıp veri hızına ve daha yüksek gecikmeye dönüşür.
BQUQ'da bu sektör için gereken özel ekipman ve metrolojiye yatırım yaptık. 5 eksenli DMG MORI makinelerimiz, AAU muhafazaları için gereken sıkı toleransları korur. 25 tonluk yüksek hızlı preslerimiz EMI kalkanlarını seri üretir. CNC yay sarma makinelerimiz, sinyalinizi temiz tutan hassas RF kontaklarını üretir.
5G dağıtım programınızın sıkı olduğunu anlıyoruz. Bu nedenle tüm RF ve termal bileşenlerde 12 saatlik teklif hizmeti sunuyoruz. 2D çizimlerinizi veya 3D STEP dosyalarınızı bize gönderin, mühendislik ekibimiz üretilebilirliği inceleyecek ve belirli fiyatlandırma ve teslim süreleriyle ayrıntılı bir teklif sağlayacaktır.
Hızlı destek için bizimle iletişime geçin: E-posta: sc@bquq.com WhatsApp: +86 13713157787 Web: www.bquq.com
Geleceğin bağlantı omurgasını, her seferinde bir hassas bileşen olarak inşa etmenize yardımcı olalım.


